آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی

شاید اولین سوالی که قبل از هر سوال دیگر باید به آن پاسخ دقیقی داده شود، این است که اصلا آسانسور کارگاهی چیست؟ در سال های گذشته ما شاهد رشد عجیب و غریب ساخت ساختمان های بلند و مرتفع بوده ایم که شاید مهم ترین پیش نیاز برای ساخت آن ها، آسانسور کارگاهی باشد و شاید یکی از مهم ترین دلایل پیشرفت پروژه های ساختمانی و استفاده از این آسانسورها باشد!

چرا استفاده از آسانسور کارگاهی الزامی شده است ؟

در گذشته نه چندان دور شاید در هر دهه تعداد انگشت شماری ساختمان بلند با ارتفاعی بیش از 200 متر ساخته می شد، اما در هر حال حاضر طبق آخرین آمار های رسمی داده شده در این زمینه در هر دهه بیش از 1000 ساختمان بلند با ارتفاعی بیش از 200 متر ساخته می شود که می توان دلیل آن را پیشرفته تر شدن آسانسورهای کاگاهی دانست. آسانسور کارگاهی برای یک پروژه ساختمانی مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که اگر با آن ها آشنا باشید، می توانید از آن ها در پروژه های ساختمانی خود استفاده کنید.

از آسانسور کارگاهی در چه صنایعی استفاده می شود؟

معمولا در پروژه های پتروشیمی، برج سازی تجاری و مسکونی، ساخت نیروگاه های بزرگ و … از این آسانسورها استفاده می شود چرا که این آسانسورها در زمان و هزینه های پروژه تا حد زیادی صرفه جویی می کند و برای استفاده از آن ها می توان از نیروی محرکه موتور دستگاه استفاده کرد چرا که برای بکار انداختن این دستگاه ها لازم است که از نیروهای محرکه ای مانند برق و موتور و گیربکس استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر یک آسانسور کارگاهی برای پروژه خود بگیرید، می توانید از آن در هر شرایط آب و هوایی استفاده کنید.

کاربرد آسانسورهای کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی به شما کمک می کنند که خیلی خوب و راحت قادر باشید که کارکنان خود را از طبقه های پایین به بالاترین طبقات ببرید و یا مصالح سنگین را با کمترین میزان انرژی انسانی جابجا کنید و از آن ها استفاده کنید! استفاده از این بالابر ها موضوعی نیست که به تازگی رایج شده باشد و همانطور که اشاره کردیم، سال های زیادی است که از این آسانسورها استفاده می شود.

اگر تابحال پروژه های ساختمانی بزرگ و مرتفع را از نزدیک دیده باشید، متوجه می شوید که ساخت آن ها بدون وجود  آسانسورهای کارگاهی کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود! معمولا برای کاهش زمان پروژه های بزرگ و کمتر هزینه کردن از بالابرهای کارگاهی استفاده می کنند که در این زمینه بسیار موثر خواهد بود. امروز با کرین یاب همراه باشید تا در زمینه تاثیر این آسانسورها بر کسب و کار، شیوه ی استفاده از آن ها و … اطلاعات کامل و جامعی بدست آورید!

پیشرفت تکنولوژی و لزوم استفاده از آسانسور کارگاهی

امروزه محیط های کارگاهی و کارخانه ای به سبب افزایش حجم کاری، وسعت زیادی پیدا کرده اند و در نتیجه این موجب شده تا گاه لازم باشد افراد، تکنسین ها و تجهیزات و مصالح برای کار در ارتفاع و یا هم سطح سازی با یک مکان به نقاط بالاتری فرستاده شوند. آسانسور کارگاهی  و یا بالابر ها تجهیزاتی هستند که این امر را برای ما میسر ساخته و در حال حاضر در کارگاه ها، ساختمان های در حال ساخت، سد ها، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و سکوهای نفتی مورد استفاده قرار می گیرند.  آسانسورکارگاهی که برای حمل بار و حمل افراد مورد استفاده قرار می گیرند فرآیند ساخت و ساز را سرعت می بخشند. مکانیزم حرکت این بالابرها با بالاکشنده ها، جرثقیل ها و لیفتراک ها متفاوت است و تقریبا عملکردی شبیه به آسانسور است که محیط های آپارتمانی دیده ایم اما ظرفیت، ایمنی و ظاهر متفاوتی دارد. این آسانسورها معمولا از نیروی محرکه چند موتور الکتریکی برای حرکت عمودی استفاده می کنند.

اجزای مهم در ایمنی آسانسورهای کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی به دلیل استفاده در محیط های شلوغ و با رفت و آمد زیاد و تعداد دفعات استفاده از آنها و همچنین به علت وزن زیاد بارهایی که در آنها قرار می دهند باید دارای ایمنی بسیار بالایی باشند. از این رو در تمام این آسانسورهای کارگاهی تجهیزات ایمنی قابل قبولی تعبیه شده است.

این تجهیزات ایمنی شامل پاراشوت ، قطع کن های حد بالا و پایین ، کلید اضطراری ، لودسل وزن و ترمز های موتور ها هستند

انواع مختلف آسانسور کارگاهی چیست ؟

بالابرهای کارگاهی دارای دو نوع زیر می باشد :

آسانسور کارگاهی ،بالابر کارگاهی سیار

آسانسور کارگاهی ، بالابر کارگاهی ثابت

آسانسور کارگاهی سیار برای جا به جا کردن وسایل سنگین استفاده می شوند و به سه نوع آسانسور کارگاهی ثابت هیدرولیک جک مستقیم  و آسانسور کارگاهی ثابت زنجیری و کابلی هیدرولیکی و آسانسور کارگاهی ثابت آکاردئونی تقسیم می شوند.

بالابر کارگاهی ثابت دارای دو نوع بالابر کارگاهی نوار دنده ای و وینچی می باشد که نوع نواردنده ای ایمن ترین آنهاست.

آسانسورهای کارگاهی بر اساس ظرفیت های مختلفی طراحی و با توجه به نیاز مشتریان در اندازه های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. فاکتورهایی مانند وزن قابل تحمل، سرعت حرکت، حداکثر ارتفاع قابل دسترسی، ایمنی و مکانیزم مورد استفاده در قیمت تمام شده آن موثر است. آسانسورهای تولید شده معمولا در سه ظرفیت ۱۵۰۰،۲۰۰۰،۲۵۰۰و 1200 کیلوگرمی و با سرعت های مختلفی تولید می شوند. این آسانسورها قابلیت رسیدن تا ارتفاع ۱۵۰ متری را دارا می باشند .

اجزاء مختلف آسانسور کارگاهی چیست ؟

پایه تثبیت یا شاسی دستگاه

سکشن های ارتفاعی یا دکل

کابین اسانسور یا محفظه امن

موتور های الکتریکی که بر اساس تناژ آسانسور می تواند متفاوت باشد

تابلو برق و سیستم اینورتر که بر اساس قدرت موتورها متفاوت می باشد

سیستم های ایمنی شامل محدود کننده ها و قطع کن ها

پاراشوت یا سیستم ایمنی سقوط آزاد

کلید اضطراری یا استپ که در مواقع ضروری جهت توقف دستگاه تعبیه شده است

مانیتور یا ( HMI ) که در واقع نمایشگر خطاهای احتمالی و مشخصات دستگاه و …. می باشد

مشخصات آسانسورهای کارگاهی :

آسانسورهای کارگاهی براساس فاکتورهای زیر دسته بندی شده و مورد استفاده قرار میگیرند

ظرفیت و تناژ آسانسور کارگاهی

سرعت آسانسور کارگاهی ( متر بردقیقه )

ابعاد کابین آسانسور کارگاهی

تعداد موتورهای آسانسور کارگاهی

سیستم ایمنی آسانسور کارگاهی

تاثیر آسانسور کارگاهی بر روی امنیت کارکنان و پروژه

در هر پروژه ای که از اصول استاندارد، پیروی می شود اگر نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که  امنیت کارکنان و پروژه بصورت کلی بالاترین اولولیت را برای صاحبان پروژه دارد. در واقع هیچ چیزی را نمی توان مهم تر از امنیت کارکنان و افرادی دانست که در پروژه حضور دارند! همچنین اگر برای صاحبان پروژه تنها منافع مالی مد نظر باشد، بازهم هیچ وسیله ای را بهتر از آسانسور کارگاهی برای جابجایی مصالح به طبقات بالا نمی توانید پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که تمامی سطوح و استانداردهای یک آسانسور در یک برج ساخته شده را می توانید در یک آسانسور کارگاهی پیدا کنید چرا که در ساخت هر دوی این آسانسورها تمامی استانداردهای امنیتی مورد توجه قرار گرفته است. در این زمینه اگر نیاز به کمک و یا راهنمایی دارید، می توانید با کارشناسان کرین یاب تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

کاهش هزینه های پروژه با استفاده از آسانسور کارگاهی

شاید مهم ترین مسئله در یک پروژه بعد از امنیت، مدیریت صحیح منابع وقت و پول باشد! در واقع این موضوع به قدری مهم است که رشته ای هم در این زمینه در دانشگاه وجود دارد که به دانشجویان یاد می دهد چگونه با مدیریت صحیح پروژه هزینه های خود را کاهش دهند. هر چقدر که استفاده از ابزارها و وسایل بتواند میزان کارایی و بهره وری را در یک پروژه افزایش دهد، افراد بیشتر قادر خواهند بود که استفاده بهتری داشته باشند.

آسانسور کارگاهی و صرفه جویی در وقت

هنگامی که در پروژه های بزرگ ساختمانی از آسانسورهای کارگاهی و بالابرهای مجاز و استاندارد استفاده می شود، شاهد این موضوع هستیم که زمان انجام کارها با استفاده از این دستگاه ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود که مدت ز مان انجام کل پروژ تا حد زیادی کاهش پیدا کند و این موضوع در کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده محصول خواهد داشت.

شاید برای شما توضیحات بالاتر کاملا واضح نبود به همین دلیل اجازه دهید برای شما یک مثال بزنیم تا بیشتر با این اصل آشنا شوید!  طبق آمارهای رسمی منتشر شده برای ساخت برج های بزرگی مانند برج خلیفه 2500 نفر بصورت همزمان مشغول کار بوده اند! در صورت نبودن مکان و فضایی برای جابجایی کارکنان متوجه این موضوع می شویم که برای جابجایی کارگران از پایین ساختمان به محل کارشان حدود 1.5 ساعت زمان لازم بود و هنگام خروج از کار خود باید 1.5 ساعت دیگر را هم برای ترک محل و رسیدن به درب خروجی زمان می گذاشتند!

بعد از بوجود آمدن آسانسورهای کارگاهی و رایج شدن استفاده از آن ها شاهد این موضوع بودیم که این فرآیند چقدر سریع تر انجام می شد! طبق گزارشات رسیده یک آسانسور کارگاهی می تواند تا حتی 3 برابر زمان رسیدن کارکنان به محل کارشان را افزایش ببخشد. اگر شما هم می خواهید که پروژه ی شما با سرعت بهتری پیشرفت کند، توصیه می کنیم که حتما از آسانسور کارگاهی استفاده کنید.

آب و  هوا را دست کم نگیرید !!!!

یکی از مسائل مهم در پروژه های ساختمانی که باید به آن دقت کنید، این است ک با توجه به شرایط جغرافیایی تاثیر آب و هوا بر روی پروژه شما چقدر است؟ در بعضی از شرایط خاص جوی شاید شاهد برف، باران، گرد و غبار و … باشیم. این موضوع می تواند در روند پروژه تاثیر مستقیم زیادی داشته باشد و یا حتی باعث شود که پروژه تا حد زیادی عقب بیفتد! اگر شما از سیستم های حمل و نقل قدیمی و غیر استاندارد استفاده کنید متوجه خواهید شد که چطور هر شرایط خاص آب و هوایی می تواند باعث بشود که آن ها از کار بیفتند و یا دچار مشکل بشوند!

بله شاید فکر می کنید که برای ساختمان 4 طبقه استفاده از تجهیزات قدیمی ساخت و ساز نمی تواند مشکلی ایجاد کند و حتی اگر برف و بوران از آسمان ببارد شما می تواند با کمی تلاش و یا سختی بیشتر از آن دستگاه استفاده کنید، اما هنگامی که هدف شما ساخت یک ساختمان 30 طبقه باشد، موضوع کاملا متفاوت است چرا که شرایطی مثل برف و بوران دیگر یک مشکل ساده نیستند و باید برای آن ها راه حلی پیدا کرد چرا که دیگر نمی توانید کارگران خود را با تجهیزات قدیمی و سنتی جابجا کنید.

برای این کار معمولا از راه حل های مختلفی مثل همین آسانسور کارگاهی استفاده می شود. راه حلی که می تواند مشکل شما را حل کند و سرعت حمل کارگران شما به محل کارشان و جابجایی مصالح را افزایش دهد. در این شیوه دیگر مشکلات شیوه های قبلی وجود ندارد و می توانید با استفاده از آن خیلی راحت و آسان مشکل خود را حل کنید.

بالابرهای بیرونی ساختمان بر اساس شرایط مختلف می توانند از کار بیفتند و یا استفاده از آن ها ممنوع شود، اما یک آسانسور کارگاهی در همان زمان می تواند جور کار را بکشد و مشکل را حل کند. اگر پروژه ای دارید و می خواهید از این آسانسورها استفاده کنید، اما سوال دارید می توانید با کارشناسان کرین یاب تماس بگیرید.

آسانسورهای کارگاهی در صنایع مختلف

شاید تصور می کنید که تنها در برج های مسکونی و یا تجاری بزرگ از این آسانسورها استفاده می شود، اما باید در نظر داشته باشید که با توجه به تعداد افراد، مصالح و شرایطی که وجود دارد می توانید از آسانسورهای کارگاهی مختلف استفاده کنید. شاید مهم ترین دسته بندی های آسانسورهای کارگاهی و کاربرد انها شامل موارد زیر باشد:

 • آسانسور کارگاهی در حفر معدن و استخراج منابع
 • استفاده از آسانسورهای کارگاهی در ساخت راه ها و پل های بلند
 • مجتمع های فلز و فولاد
 • ساختمان سازی و برج های مرتفع
 • مرمت و بازسازی آثار تاریخی و گردشگری
 • بنادر و کشتی سازی
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • و …

همچنین می توان آسانسورهای کارگاهی را برا اساس نوع کاربردشان به سه دسته صنعتی، ساختمانی و حمل و نقل دسته بندی کرد. در ادامه بیشتر شما را با این دسته بندی ها آشنا می کنیم تا خصوصیات آن ها را قبل از سفارش بشناسید:

آسانسور کارگاهی صنعتی

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین نوع آسانسورهای کارگاهی که در ایران استفاده می شود، نوع صنعتی این آسانسور است که خود نیز به انواع مختلفی قابل تقسیم است که آسانسور ضد انفجار، مواد پودری و … جزو آن ها محسوب می شوند.

آسانسورهای ساختمانی

از ابتدای این مقاله در مورد این نوع از آسانسورهای کارگاهی زیاد صحبت کردیم تا به شما کمک کند خیلی راحت تر آن ها را بشناسید و از آن ها استفاده کنید. آسانسورهای ساختمانی کارگاهی به انواع آسانسور مصالح، نفر و مصالح، داربست آسانسوری و … تقسیم می شوند.

مزیت های استفاده از آسانسور کارگاهی را بیشتر بشناسیم

شاید به مواردی مانند صرفه جویی در زمان و هزینه اشاره کردیم، اما در نظر نگرفتیم که دیگر مزیت های آسانسور کارگاهی چیست؟ علاوه برا افزایش سرعت بسیار بالا، افزایش امنیت کارکنان و کارگران استفاده از این آسانسور می تواند، مزایای زیر را هم برای شما داشته باشد:

عدم نیاز به ساخت زیرساز

ساخت زیرساخت برای استفاده از آسانسور کارگاهی باعث می شود که زمان زیادی را صاحبان پروژه از دست بدهند و این موضوع می تواند برای آن ها ضررهای مالی بزرگی داشته باشد! خوشبختانه این روزها برای استفاده از آسانسورهای کارگاهی نیازی نیست که حتما زیرساخت های مختلفی را فراهم کرد. در این زمینه اگر نیاز به کمک داشتید، می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

توانایی افزایش ارتفاع به میزان مورد نیاز

یکی از کاربردهای اصلی این نوع از آسانسور این است که شما می توانید با افزایش تعداد طبقات، ارتفاع آسانسور هم به راحتی افزایش دهید. این کار باعث می شو که نگرانی های مختلفی در این زمینه نداشته باشید و فکر نکنید که چگونه می توان این کار را انجام داد! در این زمینه کارشناسان ما با برنامه ریزی شما زمانبندی های مناسبی برای افزایش ارتفاع آسانسور کارگاهی در نظر می گیرند.

سیستم عملکردی و رابط کاربری آسان

یکی از مشکلات و دغدغه های اصلی افرادی که می خواهند از سیستم های کارگاهی استفاده کنند، این است که چگونه می توانند با استفاده از ابزارهایی که نیاز به تخصص خاصی ندارند استفاده کنند تا تمامی کارکنان و کارگران آن ها بتوانند از آن ها استفاده کنند. یکی از مزیت های آسانسورهای کارگاهی، سیستم عملکردی و رابط کاربری آسان آن هاست. در واقع این سیستم به آن ها کمک می کند که خیلی خوب و راحت قادر باشند که از این وسیله استفاده کنند.

امکان جابجایی بارهای سنگین در انواع مختلف

مهم نیست که از کدام نوع آسانسور کارگاهی استفاده می کنید در هر صورت شما نیاز دارید که از این آسانسورها استفاده کنید. شما برای پیشرفت پروژه خود نیاز دارید که حتما از این دستگاه استفاده کنید چرا که بدون آن جابجایی و حمل بار کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود. اگر در این زمینه مشکلی داشتید و یا نمی دانستید که چگونه آسانسور شما قادر است که بارهای سنگین را جابجا کند، می توانید با تماس گرفتن با مشاوران ما از راهنمایی آن ها بصورت رایگان استفاده کنید.

آسانسورها جزو انکار ناپذیر ساختمان های بلند

از هنگامی که نقشه ساخت یک ساختمان مرتفع کشیده می شود تا زمانی که ساخته و آماده تحویل به مالکین می شود، شاهد این هستیم که استفاده از آسانسورها بسیار مهم و حیاتی محسوب می شود بصورتی که بدون آسانسورهای کارگاهی نمی توان ساختمان بلندی ساخت و بدون آسانسورهای کارگاهی نمی توان طبقات ساختمان ها و برج های بلند را پیمود و به طبقات بالاتر رفت.

آشنایی با بخش های مختلف یک بالابر کارگاهی

یکی از سوالاتی که بارها پرسیده می شود، این است که اصلا در یک آسانسوری که در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، چه اجزایی بکار می رود که باعث کاربردهای آن مانند افزایش امنیت می شود. همانطور که در جریان هستید، این دستگاه ها باید دارای ساختار های خاصی باشن که ایمنی در آن ها رعایت شده باشد. همچنین باید بدانید که معمولا پس از ساخت و یا نصب یک آسانسور کارگاهی باید آن توسط یک فرد مجاز و حرفه ای تایید شود.

اجزای مختلف یک آسانسور کارگاهی

بخش هایی که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم، به صورت خلاصه جزو بخش هایی هستند که در اکثر اینگونه آسانسورها وجود دارد و ممکن است که برخی بالابرها دارای اجزای بیشتر و یا کمتری باشند، اما بصورت کلی اجزای یک آسانسور کارگاهی عبارت است از:

حفاظ اطراف اتاقک آسانسور

تمامی آسانسورهای کارگاهی استاندارد از هر نوعی که باشند، دارای این حفاظ هستند! همانطور که خودتان هم حدس می زنید، این حفاظ کمک می کند کابین بالابر کارگاهی محدود شود و از بروز اتفاقات ناگوار مانند سقوط بار و یا افراد جلوگیری شود. این موضوع یکی از بخش هایی است که باید به درستی قرار بگیرد.

نرده امگا

اگر به یک بالابر استاندارد نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که آن ها دارای یک نرده در قسمت ورود و خروج فرد یا بار هستند! هنگامی که فرد به مقصد خود در طبقه بالاتر یا پایین تر برسد، این نرده تکان می خورد و یا بصورت اتوماتیک بسته به نوع آسانسور جابجا می شود. در حین عملیات جابجایی این نرده باز نمی شود و قابلیت تکان خوردن را ندارد!

سوئیچ های ایمنی

همانطور که بارها اشاره کرده ایم در پروژه های ساختمانی مهم ترین بخشی که باید به آن توجه شود و در اولویت قرار بگیرد، امنیت است! برای این موضوع در نصب آسانسورهای کارگاهی هم بخش هایی وجود دارد که به ما کمک می کند با خیال راحت تر از بالابر استفاده کنیم. یکی از همین موضوعات سوئیچ های ایمنی است!

معمولا از هر شرکتی که سفارش این نوع آسانسورها را داشته باشید، کارشناسان علاوه بر نصب استاندارد خود آسانسور اقدام به نصب سویچ در ابتدا و انتهای مسیر حرکت آسانسور می کنند! این کار فایده بسیار مهمی دارد و آن جلوگیری از سقوط و دیگر خطرات مشابه است. اگر در این زمینه نیاز به کمک و یا مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان کرین یاب تماس بگیرید.

محدود کننده های انتهای مسیر حرکتی آسانسور

برای این که ترمزها و سوئیچ های ایمنی به درستی عمل کنند، لازم است که حتما از این قطعه استفاده شود. این موضوع یعنی نداشتن قطعه محدود کننده انتهای مسیر حرکتی آسانسور ممکن است خیلی گران تمام شود و خسارات زیادی به بار آورد. اگر از شرکت های استانداردی در این زمینه کمک خواسته اید که آسانسور کارگاهی شما را نصب کنند، حتما مطمئن شوید که از این قطعه استفاده شده است.

شاید می پرسید که کار این قطعه چیست و چرا از آن استفاده می شود؟ باید به شما بگوییم که این قطعات در واقع مکانیکی هستند و کمکمی کنند که مسیر حرکت آسانسور کمی محدودتر شود! همین کار ساده می تواند تا حد زیادی از بروز خطراتی مانند سقوط جلوگیری کند. آیا تا بحال تجربه استفاده از این بالابرها را داشته اید؟

پاراشوت

از دیگر بخش های مهم یک بالابر کارگاهی که در بالابردن امنیت آن نقش مهمی را بر عهده دارد، پاراشوت است! قطعه ای که نصب آن دارای تخصص خاصی است و تنها مهندسان باتجربه از آن استفاده می کنند. این قطعه مانند دیگر قطعاتی که در بالا به شما معرفی کردیم دارای کابردی برای جلوگیری از سقوط آسانسور به صورت ناگهانی است. اگر از این قطعه در آسانسور خود استفاده کنید، یک مزیت به آن اضافه کرده اید.

کاربرد آسانسورهای کارگاهی در صنایع غذایی و دارویی

اگر در زمینه صنایع غذایی و یا دارویی کار می کنید و یا کار کرده باشید، مطلع هستید که حتما برای تولید این موارد نیاز به مواد اولیه است که معمولا به دو شکل پودری یا گرانولی از آن ها استفاده می شود. در کارخانه های تولید دارو یا صنایع غذایی این مواد اولیه را در یک ارتفاع بالا درون یک مخزن نگه می دارند که برای رفتن به آن مخزن بهترین راه استفاده از دستگاه هایی با نام بالابر کارگاهی یا آسانسور است!

آسانسورهایی که برای جابجایی این موارد در یک کارخانه صنایع غذایی و دارویی استفاده می شوند، عمدتا از نوع کاسه ای هستند. آسانسور کاسه ای نوعی بالابر است که از بخش چند اصلی با نام های باکت، کاسه یا قاشق استفاده کرده است. در واقع این اجزا در انتقال مواد اولیه پودری یا گرانولی در این کارخانه ها موثر هستند. اگر برای کارخانه تولید مواد غذایی یا دارویی خود نیاز به موارد این چنینی دارید، لازم است که حتما به موارد زیر قبل از خرید حتما دقت داشته باشید:

نوع و جنس موادی که می خواهید بالابر برای شما از مخزن خارج و یا وارد کند!

حداکثر میزان وزن در هر جابجایی باید چقدر باشد؟

حداکثر دمایی که ممکن است بر عملکرد دستگاه تاثیر بگذارد، چقدر است؟

زیرساخت های لازم برای استفاده از آسانسور کارگاهی در کارخانه شما به چه شکل است؟

اگر با شرکت های معتبر در این زمینه تماس بگیرید، متوجه می شوید که این نوع آسانسورها هر کدام دارای خصوصیات خاص و متفاوتی با یکدیگر هستند که بسته به نوع کار خود باید از آن ها استفاده کنید. در این زمینه می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان کرین یاب استفاده کنید.

بالابرهای کارگاهی چگونه نصب می شوند؟

این سیستم ها بر اساس نوع خودشان به شیوه های مختلفی معمولا نصب می شوند اما بصورت کلی اگر بخواهیم مراحل نصب آسانسور کارگاهی را توضیح دهیم، می توانیم به اقدامات زیر اشاره کنیم:

در کف ساختمان و یا پروژه ابتدا فضایی برای نصب آسانسور درست می کنند

نیازی به ساخت پایه خاصی برای این آسانسورها نیست

بعد از ساخت بخش کف اقدام به نصب سکشنهای اسانسور کارگاهی و سپس کابین می کنیم

بعد از نصب کابین در فواصل لازم کمربند ها را نصب می کنیم

سیستم های برقی از قبیل تابلو برق ها و سیستم های ایمنی نصب می شوند

تست اطمینان از امنیت نصب صورت می گیرد

در صورت مثبت بودن تست می توان از آسانسور استفاده کرد و بار و نیروهای انسانی را جابجا کرد

بازرسی های فنی آسانسور کارگاهی

با توجه به ایمنی خاصی که باید در مورد استفاده از آسانسورهای کارگاهی رعایت شود، استانداردهای جهانی و کشوری خاصی برای آن در نظر گرفته شده است که کمک می کند تا شکل برطرف شود. همانطور که می دانید، سازه های ساختمانی روز به روز گسترش بیشتری پیدا می کنند و نیاز به این آسانسورها به صورت ایمن افزایش پیدا می کند.

همین موضوع باعث شده است که بازرسی های فنی بر روی روند نصب و ساخت این دستگاه ها انجام بشود تا مشکلاتی که در حین کار ممکن است، پیش بیایند به حداقل برسند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ساخت یک آسانسور کارگاهی استاندارد تا حد زیادی نیاز به تلاش مهندسین مکانیک، الکترونیک، برق و … دارد! همین موضوع باعث می شود که ظرافت های خاصی در استاندارد گذاری امنیتی آن وجود داشته باشد که نیاز به بازرسی ها را نشان می دهد.

معمولا گواهی های شروع به کار و پایان کار ساختمان ها بعد از تایید شدن صد در صدی آسانسور است! متاسفانه با پیشرفت قوانین در این زمینه هنوز هم شاهد کمبودهایی در این قسمت هستیم، اما اگر شما از یک شرکت حرفه ای با کادری متخصص در این زمینه کمک خواسته باشید، به شما اطمینان می دهیم که بدون هیچ دغدغه ای می توانید از آسانسورهای کارگاهی استفاده کنید و نگرانی از بابت مشکلات فنی نداشته باشید.

چرا باید از بازرسی های فنی استفاده کنیم؟

از جمله دلایلی که باعث می شود، احساس نیاز به این موضوع باشد، نکات فنی است که گاهی برخی از افراد بی تجربه انجام نمی دهند که در حین انجام کار ممکن است خسارات مالی و جانی به بار آورد! اگر کسی را در این زمینه ندارید و احساس می کنید که آسانسور شما باید از نظر فنی مورد بازرسی قرار بگیرد، می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

آسانسورهای کارگاهی در بنادر چه کاربردی دارند؟

همانطور که می دانید از بالابرهای کارگاهی در بنادر و کشتی رانی هم زیاد استفاده می شود. استفاده از این نوع بالابرها در بنادر می تواند، خاصیت های زیر را ایجاد کند:

خرابی کمتر و مراقبت آسان

طیق تجربیات و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، کارشناسان و تکنیسن ها متوجه شدند که استفاده از بالابر کارگاهی در بنادر نسبت به سایر وسایل هم هم آسان تر نصب می شود، هم تعمیر و نگهداری آن راحت تر و کم دردسر تر است. خرابی کمتر و صرفه جویی در زمان هم از دیگر مزایای این دستگاه است که در کل باعث می شود این دستگاه مناسب تر از سایر گزینه ها باشد.

افزایش بهره وری در بنادر

بنادر را بدون آسانسور کارگاهی تصور کنید؟ چه شکلی شده است؟ کارگران مجورند که خودشان بارها را جابجا کنند؟ بله تصور بنادر بدون این بالابرها هم اصلا کار آسانی نیست! این دستگاه در کمترین حالت قادر است که بدون صرف نیروی انسانی و بدون محدودیت آن به انتقال و جابجایی بار بپردازد و این کار را راحت انجام بدهد. همچنین با تعمیر سریع این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها و مشکلات انسانی از دیگر دلایلی است که می توانیم بگوییم این وسیله باعث افزایش بهره وری شده است.

افزایش امنیت

اگر انسان ها خود می خواستند که این کار را انجام دهند و یا از نردبان ها و ریل ها برای این کار استفاده کنند در شرایط نامناسب آب و هوایی احتمال وقوع خطرات بسیار زیاد است، در حالی که استفاده از این دستگاه ها کار را بسیار راحت می کند. در واقع فرآیند کار و امنیت آن در این مقوله ها به شدت افزایش پیدا می کند.

برای انتخاب آسانسور کارگاهی باید چه معیارهایی داشته باشیم؟

با پیشرفت تکنولوژی و علوم که باعث بهبود صنعت ساختمانی شد، استفاده از این نوع آسانسورها خیلی رایج شد و انواع متفاوتی پیدا کرد که باعث شد با توجه به نوع کار خود انتخاب کنیم که از کدام نوع آسانسور باید استفاده کنیم. در واقع معیارهایی در این زمینه وجود دارد که توجه به آن ها می تواند باعث شود که بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشیم.

هر آسانسور با توجه به ویژگی های ساخت خود می تواند در میزان امنیت و سرعت حرکت متفاوت باشد. برای هر گروه صنعتی خاصی لازم است که از نوع ویژه ای استفاده شود که شرایط آن سازگاری زیادی با کار آسانسور داشته باشد! در این زمینه معیارها و مسائلی مطرح می شوند که می توانند در فرآیند انتخاب به شما کمک شایسته ای بکنند. در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع محموله و باری که قرار است جابجا شود
 • میزان فضایی که برای نصب و استفاده در نظر گرفته شده است
 • حداکثر میزان ظرفیت بار می خواهیم چه مقدار باشد؟
 • تا چه ارتفاعی می خواهیم بارها جابجا شوند؟
 • سرعت حرکت مورد نیاز چقدر است
 • میزان برق مصرفی باید در چه محدوده ای باشد
 • توان و قدرت الکتروموتور باید چه میزان باشد
 • اندازه و ابعاد کابین باید به چه صورت باشد
 • امنیت دستگاه با توجه به کاربری آن باید چگونه باشد؟ آیا باید شرایط ساخت هم در نظر گرفته شود؟
 • شرکت سازنده و یا نصب کننده چه خدماتی ارائه می کند؟
 • آیا نیروهای فنی شرکت طرف قرارداد به اندازه ی کافی متخصص هستند؟
 • و …

تعمیرات و نگهداری آسانسور کارگاهی :

بعد از شناخت کافی و دانستن کلیه مواردی که درباره یک اسانسور کارگاهی باید بدانیم بحث تعمیرات و نگهداری یکی از موضوعات بسیار مهم به شمار می اید . که در جهت حفظ و نگهداشت این دستگاه و همچنین جلوگیری از ایجاد خطرات جبران ناپذیر انسانی و مالی باید از افراد مجرب و متخصص در این حوزه استفاده نمود .

این سوال ها به تمامی کارفرمایان کمک می کند که بهترین انتخاب با ویژگی های بی نظیری داشته باشند. در واقع این کار به آن ها کمک می کند که بدون هیچ مشکلی کار خود را  پیش ببرند و از خطرات احتمالی دور  باشند.

سخن آخر در مورد آسانسور کارگاهی

اگر تصمیم خود را گرفته اید و یا حتی هنوز مردد هستید که آیا نیاز به این آسانسور دارید یا خیر، بهترین کار تماس با مشاوران کرین یاب است که شما را راهنمایی کنند و با دادن مشورت های تخصصی شما را از سردرگمی نجات دهند.