تاور کرین, تعمیرات و نگهداری

آشنایی با انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

آشنایی با انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

پس از طراحی و تولید تاورکرین‌ ها، انقلاب بزرگی در صنعت ساخت‌وساز به وجود آمد. این دستگاه‌های صنعتی که با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته می‌شوند، جرثقیل‌های غول‌آسایی هستند که شرایط امن و مناسبی را برای ساخت‌وساز در ارتفاع بسیار زیاد، فراهم کرده‌اند. بنابراین شناخت عملکرد، روش نصب و آشنایی با اجزای مختلف تاورکرین‌ها مانند کمربند تاورکرین، هنگام استفاده از این وسیله اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل قصد داریم در این نقد و بررسی در زمینه انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها توضیحاتی را خدمتتان ارائه نماییم.

کمربند تاورکرین چیست؟

کمربند تاورکرین یکی از قطعات به کار رفته در ساخت انواع جرثقیل‌ها برجی محسوب می‌شود که به کمک آن می‌توان به راحتی ارتفاع آن را افزایش داد. در واقع برای افزایش ارتفاع تاورکرین، بدنه دستگاه را به کمک این قطعه به ساختمان یا قسمتی از سازه مورد نظر متصل می‌کنند. لازم به ذکر است که اگر ارتفاع تاورکرین بیشتر از ارتفاع خود ایستایی آن‌ شود، باید برای جلوگیری از سقوط دستگاه و محکم نگه‌داشتن آن، از کمربند‌های تاورکرین استفاده کرد‌.

لزوم استفاده از کمربند جرثقیل برج ساز (تاور)

در خصوص اهمیت استفاده از این قطعات باید بدانید که هنگام جابه‌جایی بارهای سنگین، به ویژه زمان‌ ورزش باد که به قطعات دستگاه فشار و نیروی زیادی وارد می‌شود، وجود کمربندهای تاورکرین برای جلوگیری از سقوط دستگاه ضروری خواهد بود.

همچنین با توجه به این‌که تاورکرین‌ها دارای قابلیت حفظ خود ایستایی هستند تا ارتفاع مشخصی به کمربند مخصوص نگه‌دارنده نیاز ندارند. اما اگر ارتفاع آن‌ها از حد مورد نظر بیشتر شود، توان خود ایستایی آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این‌حالت باید برای جلوگیری از سقوط ‌آنها از کمربند مخصوص ثابت نگه‌داشتن جرثقیل استفاده کرد.

علاوه بر آن باید بدانید که تعداد کمربندهایی که برای نگه داشتن و اتصال تاورکرین به سازه مورد نظر استفاده می‌شوند به عوامل مختلف مانند مدل تاورکرین، طول بازو جرثقیل، ارتفاع زیر قلاب، حداکثر سرعت باد، شرایط آب‌و‌هوایی و میزان جابه‌جایی بار بستگی دارد.

انواع کمربند تاورکرین

با توجه به اینکه تاورکرین‌ها در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند، کمربندهایی که برای نگه داشتن آنها به بدنه سازه به کار می‌روند نیز در مدل‌های گوناگونی تولید می‌گردند. به عنوان نمونه می‌توان به کمربندهای دو تکه یا چهل تکه اشاره نمود.

در زمان بررسی انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها باید بدانید در صورتی‌که تاورکرین دارای تناژ پایین‌ و ظرفیت کمی باشد، برای اتصال آن از کمربندهای دو تکه استفاده می‌کنند. در مقابل هر چقدر که ظرفیت جرثقیل و باری که حمل می‌کند زیادتر باشد یا در ارتفاع بالاتری فعالیت کند، باید از کمربندهای قوی‌تری برای ثابت نگه‌داشتن آن استفاده کرد.

دسته‌بندی کمربندهای تاورکرین بر اساس ارتفاع نصب

علاوه بر دسته‌بندی کمربندهای تاورکرین بر اساس نوع ساختار که به آن اشاره نمودیم، این قطعات را با توجه به سطح مقطع سکشن جرثقیل‌های برجی و توان خود ایستایی آن‌ها، در مدل‌های گوناگون تولید می‌کنند.

لازم به ذکر است که توجه به این نوع تقسیم‌بندی برای تعیین محل قرار گرفتن کمربند و اتصال تاورکرین به سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال تاورکرین‌هایی که دارای سطح مقطع ۱.۶۰ سانتی‌متر مربع هستند و توان خود ایستایی معادل ۴۰ متر دارند، در ارتفاع بیشتر از ۴۰ متر نیاز به  استفاده کمربند تاورکرین خواهند داشت.

مزایای نصب کمربند تاورکرین

به کار بردن کمربندهای تاورکرین در زمان استفاده از جرثقیل‌های برجی مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که در ادامه به شرح برخی از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

ایمنی بیشتر

به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت استفاده از کمربندهای تاورکرین می‌توان به افزایش پایداری و توان جرثقیل برای حمل بار در ارتفاعات بیشتر اشاره نمود. همچنین این کمربندها باعث افزایش ایمنی، کاهش خطر سقوط جرثقیل حین کار، ممانعت از ایجاد آسیب‌هایی وارد به کارکنان و سازه در حال ساخت می‌شوند.

حمل بار در ارتفاع بیشتر

افزایش سطح خود ایستایی و قدرت نگهداری تاورکرین به کمک کمربندهای مهار کننده، باعث بالا رفتن قابلیت حمل بار در ارتفاع بیشتر می‌شود.

کاهش هزینه‌ها

در صورت استفاده از این کمربندها به راحتی می‌توان مصالح ساختمانی را در ارتفاعات زیاد جابه‌جا کرد‌. این نکته یکی از مهم‌ترین دلایل شناخت انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها محسوب می‌گردد. لازم به ذکر است که در صورت عدم استفاده از این قطعات باید از روش‌های پرهزینه‌تری برای جابجایی بار استفاده کنید که همین مسئله منجر به افزایش هزینه‌ها در عملیات‌های عمرانی می‌شود.

انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

ساخت کمربند تاورکرین شامل مراحل مختلفی می‌شود که باید به طور دقیق اجرا گردد تا در زمان استفاده بهترین کارایی را داشته باشد. مراحل ساخت کمربند تاورکرین به شرح زیر است:

 1. طراحی: در اولین اقدام باید یک طرح و نقشه دقیق برای کمربند تاورکرین در نظر گرفته شود. همچنین باید مواردی مانند ابعاد، جزئیات ساختاری و قطعات مورد استفاده در ساخت معین شوند.
 2. تهیه لوازم مورد نیاز: بعد از طراحی باید مواد و قطعات لازم برای ساخت کمربند تاورکرین تهیه شوند.
 3. برش و فرم‌دهی: بعد از تهیه لوازم، باید فولاد را برش و فرم داده تا قطعات مورد نیاز برای ساخت کمربند تاورکرین آماده شوند. در واقع این مرحله شامل برش قطعات فلزی، لحیم کردن و جوشکاری می‌شود.
 4. مونتاژ‌ قطعات: پس از تهیه قطعات و اتصالات دستگاه، باید تمام آنها به طور دقیق مونتاژ شوند.
 5. تست: پس از ساخت کمربند تاورکرین، باید عملکرد آن تست شده تا بدون کوچکترین ایرادی کار کند. همچنین در این مرحله تمامی استانداردهای ساخت قطعه موردنظر توسط واحد کنترل کیفیت بررسی شده تا در صورت وجود هرگونه ایراد احتمالی به سرعت رفع گردد.
 6. نصب و راه‌اندازی: در نهایت، باید کمربند تاورکرین را در محل مورد نظر طبق دستورالعمل‌های موجود، نصب و راه‌اندازی شود. باید بدانید ساخت کمربند تاورکرین به دقت بالایی نیاز دارد، به همین دلیل بهتر است در این زمینه از کارشناسان مجرب و حرفه‌‌ای استفاده کنید تا مشکلی حین استفاده از آن به وجود نیاید.

نحوه نصب انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

پیش از اقدام به نصب و بررسی انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها، باید بهترین حالتی که کمترین فشار را به سازه موردنظر وارد کند انتخاب نموده و متناسب با آن کمربند را به صورت افقی به سازه مورد نظر وصل کنید. باید بدانید که نصب این کمربندها فرمول خاصی ندارد و بر اساس وضعیت ساختمان تنظیم شود.

اما بهترین وضعیت برای قرار گرفتن آن، زاویه ۴۰ تا ۶۰ درجه است. علاوه بر آن بهتر است که زاویه بین دسته‌ها نسبت به خط، متقارن باشد و نقطه اتصال دسته‌ها به گوشه تیرها، به ستون اصلی ساختمان یا به قسمت اتصال تیر و ستون ساختمان باشد. باید بدانید که این کمربندها به دو شکل W و N تهیه می‌شوند که وضعیت W مطمئن‌ترین وضعیتی است که می‌توان از این کمربندها استفاده کرد.

نکات مهم نصب انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

کمربندهای تاورکرین را باید بر اساس اصول مشخصی نصب کرد تا بتوان با اطمینان خاطر از جرثقیل در ارتفاع بیشتر از سطح خود ایستایی آن استفاده نمود. باید بدانید که جرتقیل‌های برجی از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند، پس باید پیش از اتصال دستگاه با کمربند به سازه مورد نظر، از سلامت قطعات مختلف دستگاه مطمئن شوید.

علاوه بر آن باید پیش از اتصال دستگاه به سازه، محل مورد نظر توسط کارشناس اجرای پروژه بازبینی شود تا تمامی آیتم‌ها و المان‌های مورد نظر برای نصب دستگاه آماده گردند.

به عنوان نکته مهم دیگری که باید در نصب کمربندهای تاورکرین در نظر بگیرید، متغیر نگه‌داشتن طول دسته‌ها است. در غیر این‌صورت نمی‌توان موقعیت جرثقیل را تغییر داده و این مسئله حین جابه‌جایی بار خطرات بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. از طرفی اگر طول کمربند زیاد باشد امکان دارد در زمان کار دچار خمیدگی شود. پس باید از ورق، ناودانی‌ یا تیرهای قوی برای مهار این مشکل استفاده کنید.

لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این قطعات، بررسی انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها باید از انجام کارها و روش‌های غیر معقول و خطرناک پرهیز نموده و کمربند را در مناسب‌ترین حالت ممکن برای نصب جرثقیل به سازه در نظر بگیرید. به عنوان آخرین نکته باید بدانید که تراز عمودی بدنه تاورکرین زیر سطح کمربند پس از نصب، باید کمتر از دو در ۱۰۰۰ باشد و در بالای سطح کمربند باید کمتر سه در ۳۰۰۰ در نظر گرفته شود.

خرید کمربند تاورکرین

هنگام تهیه کمربند تاورکرین باید نکات مهمی را در نظر بگیرید تا بتوانید از این وسیله به طور کاملاً  ایمن در پروژه‌های مختلف استفاده کنید. به عنوان عوامل مختلف تاثیرگذار در خرید کمربند تاورکرین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • توجه به دستورالعمل‌ها و استانداردهای ارائه شده توسط کارخانه سازنده دستگاه
 • توجه به میزان تحمل بار و نقاط بحرانی تاورکرین
 • توجه به شرایط محل احداث پروژه و فونداسیون محل نصب
 • توجه به محدوده کاری و عملیاتی در نظر گرفته شده برای تاورکرین
 • توجه به ارتفاع ساختمان و نیاز به افزایش ارتفاع در انجام پروژه مورد نظر
 • توجه به ارتفاع‌ و محدوده مجاز حرکت تاورکرین
 • توجه به حجم کار پروژه، ظرفیت باربری و کارهای مورد نیاز برای اجرای پروژه
 • توجه به شهرت و اعتبار برند سازنده
 • توجه به کیفیت محصول

عوامل موثر بر قیمت انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها

قیمت کمربند تاورکرین تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که به عنوان مهم‌ترین آنها می‌توان به ظرفیت باربری دستگاه اشاره نمود. باید بدانید که هر چقدر ظرفیت باربری بیشتر باشد، کمربند تاورکرین‌ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. علاوه بر آن در ساخت این کمربند‌ها  از فلزات و آلیاژ‌های مختلفی استفاده می‌شود. به‌طوری‌که نوع و کیفیت آن‌ها تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصول دارد و طبیعتاَ بر قیمت کمربندهای تاورکرین نیز اثر خواهد گذاشت.

ابعاد و اندازه، وجود تکنولوژی‌های پیشرفته‌‌ای در تولید انواع کمربند تاورکرین و روش ساخت آنها، هزینه‌های نصب، راه‌اندازی و نگهداری کمربند تاورکرین نیز از دیگر عوامل موثر بر تعیین قیمت آنها به شمار می‌آیند. در نهایت به عنوان دیگر فاکتورهای موثر باید شرایط اقتصادی، میزان عرضه و تقاضا در بازار، رقابت بین تولیدکنندگان و نوسانات نرخ ارز را نیز در نظر بگیرید.

سخن پایانی

کمربندهای تاورکرین از جمله قطعات جانبی جرثقیل‌های برجی هستند که برای افزایش ایمنی کار با دستگاه استفاده می‌شوند. این کمربندها باید متناسب با نوع دستگاه و ظرفیت تحمل بار آنها انتخاب شوند تا بتوانند توان خود ایستایی دستگاه را در ارتفاعات زیاد افزایش دهند. از این‌رو به دلیل اهمیت استفاده از این کمربندها،  هنگام تهیه و ساخت آنها باید به نکات ایمنی و کیفیت کمربند توجه ویژه‌ای شود و تمامی استانداردهای لازم در این زمینه رعایت گردد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.