آسانسور کارگاهی

اجاره آسانسورکارگاهی

اجاره آسانسور کارگاهی

اجاره آسانسورکارگاهی

چند سالي است كه بازار اجاره آسانسورکارگاهی آنقدر داغ و پرطرفدار شده كه كسب و كارهای زيادی در اين زمينه فعاليت مي كنند.
شايد باور نكنيد،اما بسیاری از کارخانه‌های کوچک، مجتمع هاي تجاري و مسکونی كه در شهر مي بينيد براي ساخت و ساز يا تعميرات به ماشین‌آلات بالابر مانند آسانسور کارگاهی نياز دارند . آسانسور كارگاهی در مقایسه با نردبان‌ها و داربست‌های حمل تجهیزات مزایای زیادی از قبيل استفاده آسان ، ضریب ایمنی بالا ، ارتفاع بالابر ، شعاع کار زیاد ، حمل بارهای سنگین و غیره دارد به همين دليل كه كسب و كارهای اجاره آسانسور کارگاهی بسيار پر رونق و شناخته شده اند.
اجاره آسانسوركارگاهی برای افرادی كه اولين بار به اين فكر افتاده اند و تجربه كافي ندارند ، مستلزم دانستن يكسری نكات است تا مستلزم هزينه های گزاف ديگر نشوند . قبل از اجاره آسانسوركارگاهی بايد با فرايند اجاره تجهیزات ساختمانی و انواع انها متناسب با نوع پروژه خود آشنا باشيد.
خوشبختانه،  اجاره این تجهیزات دلهره‌آور نیست ، اگر بدانید چه اطلاعات و سؤالاتی را باید از شركت سازنده بپرسید . تنها سختی كار اجاره تجهيزات ساختمانی پیدا کردن شركت مناسب است . به همین دلیل ما در اين مطلب اطلاعات و فهرستی از سوالاتی كه باید قبل از اجاره آسانسور کارگاهی بدانيد تا به بهترين نحو نیازهای ساخت و ساز شما را برآورده سازد ، بيان شده است.

آسانسور كارگاهی به چه معناست؟

آسانسور كارگاهی به هر ماشین‌آلات بالابری اطلاق می‌شود که دارای یک پلت فرم هوایی باشد و توسط انسان پشتیبانی و هدايت می‌شود . همانطور كه مي دانيد ، ساخت و ساز كاري پيچيده است كه كارفرما بايد وظايف بيشماري نظير جابجایی مواد،تجهيزات و کارگران را در مناطق صعب العبور و ارتفاع هاي زياد انجام دهد كه بدون وجود بالابرهاي كارگاهي اين وظايف امكان پذير نيست. به همین دلیل است که آسانسورهای كارگاهی امروزه در اکثر كارهاي ساختمانی ضروری است.همچنين به کارگران ساختمانی کمک می کند تا کار خود را به طور ایمن و موثر انجام دهند.بسته به نوع ساخت و ساز انواع مختلفی از آسانسورهای كارگاهی وجود دارد كه برای انتخاب،درک عملکرد و ویژگی های هر كدام ضروری است.
انواع مختلفی از بالابرهای هوایی وجود دارد که برای مشاغل مختلف ساختمانی طراحی شده اند. ارتفاعی که آسانسور كارگاهي می تواند به آن برسد، وزنی که می تواند تحمل کند، اندازه سکو، جهت حرکت و غیره بسته به نوع بالابر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از آسانسورها می توانند هر بار فقط یک کارگر را جابه جا كنند و برخی دیگر می توانند کارگران و مجموعه ابزار آنها را نگه دارند، و برخی حتی می توانند چندین کارگر و ابزارهایشان را همزمان بلند کنند. برخی از آسانسورهای كارگاهي فقط به سمت بالا و پایین حرکت می کنند، در حالی که برخی دیگر همه جهته هستند.

كدام مشاغل ها نياز به آسانسور كارگاهی دارند؟

آسانسورهای كارگاهی را می توان در هر مکانی که کارگران ساختمانی نیاز به رسیدن ایمن و کارآمد به ارتفاعات مرتفع دارند را استفاده کرد. آسانسورهای كارگاهی معمولاً در محیط‌های بیرونی استفاده می‌شوند ، اما می‌توان از آنها در داخل ساختمان نیز استفاده کرد . به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از بالابر ساختمانی برای انواع مشاغل طراحی شده است . برخی از مشاغل كه نياز به آسانسور كارگاهی دارند:
 • سقف سازی و زیرسازی کار
 • رنگ آمیزی
 • تعمیر یا نصب برق و لوله کشی
 • نظافت ساختمان نماي بيروني ساختمان ها
 • انبارداری
 • نصب داربست
 • پیرایش درختان و محوطه سازی

سه نوع رايج آسانسوركارگاهی

 • آسانسورهای گازسوز

آسانسورهای كارگاهی گازسوز که به عنوان بالابرهای احتراق داخلی (IC) نیز شناخته می شوند ، رایج ترین نوع آسانسوركارگاهی است.
بالابرهای گازسوز بیشترین قدرت و گشتاور را به خصوص در زمین های ناهموار در فضای باز دارند . به خاطر داشته باشید که لیفتراک های گازسوز نیاز به خرید منظم گازوئیل دارند ، که به معنای هزینه های مداوم اضافی است و همچنین دارای گاز مضر می باشد .
 • آسانسورهای برقی

آسانسورهای كارگاهی برقی برای کارکردن از منبع انرژی باتری استفاده می کنند ، بنابراین هیچ بخار مضری منتشر نمی کنند . همچنین به کارگران اجازه دسترسی به مناطق تنگ‌تر و سخت‌تر را بدهند . به این دلایل ، آنها برای استفاده در داخل خانه یا خارج از منزل بر روی سطوح صاف ، سنگفرش شده (مانند بتون) یا مناطق باریک عالی هستند.
دلایل متعددی برای سودمند بودن بالابرهای الکتریکی وجود دارد . اولاً ، به دلیل استفاده از باتری ، نیازی به خرید مداوم بنزین ندارند ،علاوه بر این ، هيچ بخار سمي منتشر نمی کنند با این حال ، نقاط ضعف بالابرهای الکتریکی شامل این واقعیت است که آنها ظرفیت وزن کمتری دارند و شعاع چرخش کمتری دارند.
 • آسانسورهای هیبریدی

آسانسورهای كارگاهی هیبریدی نیز با استفاده از دو منبع نیرو – ترکیبی از گاز و برق – کار می کنند. به عبارت دیگر، بالابرهای هیبریدی دارای موتور احتراق داخلی و همچنین باتری برای تامین انرژی هستند. بالابرهای هیبریدی برای تیم های ساختمانی که در فضاهای کاری مختلف کار می کنند، بهترین هستند.

تاریخ در مورد آسانسور يا بالابركارگاهی چه مي گويد ؟

بالابرها قرن سوم قبل از میلاد وجود داشته‌اند. یکی از اولین بالابرهای ضد وزن برای پادشاه لوئیس پانزدهم در ورسای ساخته شد .بالابرهای مکانیکی برای اولین بار در قرن 19 توسعه یافتند.
در سال 1823 ، معماران به براي ديدن مناظر لندن اختراع شد . در دسترس بودن آسانسورهای مکانیکی در اواسط قرن نوزدهم بود که امکان ساخت اولین آسمان‌خراش‌ها را فراهم کرد ، امروزه تولید کننده های آسانسوركارگاهي با بیش از 60000 ظرفيت توليد در حال كار هستند.
اجاره آسانسوركارگاهی در کارگاه های ساخت و ساز کاربرد بسیار زیادی دارند.كه يكي از آنها جابجایی مصالح ساختمانی در طول پروژه تا بلند کردن کارگران و کمک به آنها برای رسیدن به نقاط مختلف برای کمک به تکمیل پروژه است، در حقيقت،اين تجهیزات دارای قابلیت مانور عالی هستند.
اگر به دنبال خرید یا اجاره آسانسوركارگاهی یا سایر ماشین آلات سنگین ساختمانی هستید،بايد خدمات مشتری و مشاوره تخصصی در مورد به درد بخور بودن آسانسور مطابق با نیازهای خود را در نظر بگيريد.

آيا خريد بهتر است یا اجاره آسانسوركارگاهی ؟

از آنجا خريد تجهيزات سنگين ساختماني به شدت گران است.محبوبيت اجاره آسانسوركارگاهی به شدت در حال افزايش است.
اما آیا واقعاً اجاره بیش از خرید مقرون به صرفه تر است؟ آیا اجاره آسانسوركارگاهی واقعاً برای كار شما بهترین گزينه است؟
برای ارزیابی اینکه آیا اجاره تجهیزات ساختمانی برای شما و شرکت شما بهترین است،اين نكته را بايد در نظر بگيريد كه خريد تجهيزات سنگين نظير آسانسور كارگاهی هميشه با دردسر استهلاك مواجه است و هم اينكه بعد از اتمام پروژه دستگلاه ممكنه تا مدت ها بلا استفاده بماند ، بنابراين اجاره اين تجهيزات سود مضاعفی برای شرکت های ساختمانی به همراه دارد.
اجاره آسانسوركارگاهی به جای خرید مزایای دیگری نیز دارد،از جمله فرصت كاهش بسيار هزینه های تعمیر و نگهداری كه در حقيقت،اجاره به جای خرید تجهیزات سنگین یک سود خالص برای شرکت است.به طور طبیعی،به دلايل زيادي خرید تجهیزات خود به جای اجاره، منطقی تر است. در هر صورت انتخاب خريد يا اجاره بستگي به نيازهای كاری شما دارد.

برای اجاره آسانسوركارگاهی چه چیزهایی باید بدانم؟

یکی از اولین مواردی که در مورد اجاره آسانسوركارگاهی باید به آن توجه کرد اینکه بايد آموزش لازم جهت راه اندازي و هدايت آسانسور را بلد باشيد.
 • محیط پروژه
محیط پروژه را یادداشت کنید.ارائه جزئیات در مورد اینکه پروژه در داخل یا خارج از منزل،در زمین صاف یا یک تپه سنگی است و هر گونه اطلاعات دیگری در مورد محل کار خود را يادداشت كنيد. این اطلاعات زمینه ای به شرکت اجاره آسانسوركارگاهی اين امكان را مي دهد تا بهترین نوع را برای آن محیط توصیه کند.
 • نوع تجهیزات
اولین چیزی که بايد در نظر بگيريد نوع تجهیزاتی است که نیاز دارید.مثلا تعيين كنيد برای انجام چه کاری به آسانسور نیاز دارید؟ و ارتفاع و وزن آن را اندازه گيري كنيد.
 • اندازه تجهیزات
وقتی مشخص کردید به چه نوع تجهیزاتی نیاز دارید،وقت آن است که کمی اندازه مورد نياز خود را بدست آوريد.مثلا،چه مقدار زمين براي ساخت و ساز داريد؟چه ميزان وزن را بايد بلند كرد؟چه ميزان ارتفاع براي بلند كردن اجسام نياز است؟ و حداقل يك معيار اندازه كلی و دقيق براي آن بدست آوريد.
 • پیوست های لازم
اکنون که اندازه تجهیزات مورد نیاز خود را تعیین کرده اید،وقت آنکه پیوست ها را در نظر بگیرید.آیا پیوست هاي خاص براي راه اندازی و شروع كار با آسانسور كارگاهی نياز است.مي توانيد اين پيوست ها را در شركت هاي اجاره ای پيدا كنيد.
 • طول پروژه
طول دوره پروژه بسیار مهم است،زيرا بر مدت زمان اجاره و هزينه هاي آن تاثير مي گذارد.بايد آسانسوركارگاهی را برای مدت زمانی که به آن نیاز دارید اجاره كنيد.خبر خوب اینکه قراردادهای اجاره آسانسوركارگاهی برای اجاره های کوتاه مدت و بلند مدت قابل تنظيم هستند.
 • برداشت یا تحویل
در اجاره آسانسوركارگاهی بايد چندين نكته ديگر را در نظر بگيريد.به عنوان مثال،چگونه می خواهید آسانسور كارگاهی را از شرکت اجاره به محل مورد نظر برسانید؟ اگر راهی برای حمل و نقل وسایل ندارید،برخی شرکت های اجاره ای خدمات تحویل ارائه مي دهند.
 • بیمه نامه های حمایتی
هر زمان که قرار است براي تجهیزات ساختماني نظير اجاره آسانسوركارگاهی اقدام كنيد.اگر تصادف، سرقت،خرا شدن يا موارد ديگر حتما بايد اين نوع تجهيزات پوشش بيمه ای داشته باشند.
 • آموزش اپراتور
همانطور که قبلاً ذکر شد،تجهیزاتی که کرایه می‌کنید با اپراتور آموزش دیده ارائه نمی‌شوند،بنابراین باید نحوه کار با اين نوع تجهيزات را بدانيد.در برخی موارد،اگر شركت هاي اجاره ای افراد متخصص براي اجاره ندارند.بنابراين،اگر فرد آموزش ديده نداريد بايد اين مورد را در نظر بگيريد.همچنين،بسیاری از شرکت‌های اجاره‌ آسانسوركارگاهی آموزش‌هایی را براي استفاده از تجهيزاتشان ارائه مي دهند.
 • مشاوره اجاره آسانسور
اگر نياز به اطلاعات لازم برای اجاره آسانسوركارگاهی داريد،مي توانيد از کارشناسان شركت اجاره تجهيزات باید راهنمايي و اطلاعات لازم را كسب كنيد.

 

سوالاتی که باید قبل از اجاره آسانسوركارگاهی بپرسید؟
چطور آسانسور كارگاهی را تحويل مي دهيد؟
از آنجايي كه كارفرما جدول زمانی دقيقي برای تحويل و به پايان رساندن كار دارد.بايد از زمان تحويل شركت اجاره تجهيزات و سياست هاي تحويل آن باخبر باشيد.مثلا آیا فقط روزهای خاصی مي توانيد آسانسور را تحویل بگیرید ؟آیا اصلاً نیاز دارید تا جدول زمانی خود را طوری تنظیم کنید که با زمان تحویل شرکت اجاره‌ای مطابقت داشته باشد؟ آیا برنامه تحویل بر مبلغی که می پردازید تأثیر می گذارد؟
آیا شركت سوابق خدمات و برنامه تعمیر و نگهداری دارد؟
از آنجايي كه ممكنه برخي آسانسورها كارگاهی ممكنه قديمي و منسوخ شده باشد.در واقع،برای ارائه تجهیزات قابل اعتماد و کارآمد،بسیاری از شرکت های اجاره آسانسوركارگاهی صرف نظر از قدیمی یا نو بودن تجهیزات، بايد خدمات تعمير و نگهداري را انجام دهند.همچنين،اطمینان ازآخرین تاریخ سرویس و تعمير و نگهداري آن مطلع شويد،تا آسانسور حين كار دچار خرابي و هزينه نشود.
اگر قطعه ای از تجهیزات خراب شود چه اتفاقی می افتد؟
حتی با وجود سوابق نگهداری بی عیب و نقص،واقعیت اینکه گاهی اوقات تجهیزات خراب می شوند. برای آماده شدن برای این وضعیت، همیشه خوب است که بپرسید اگر قطعه ای از تجهیزات در حین کار نیاز به تعمیر داشته باشد،آيا شركت اجاره آسانسوركارگاهی اين كار را تقبل مي كند.
آيا امكان افزايش زمان اجاره وجود دارد؟
اگر پروژه شما بیش از حد انتظار طول بکشد و بخواهيد مدت زمان پروژه را افزايش دهيد،بايد هزینه های مرتبط با آن و دستورالعمل هاي لازم را از شركت بپرسيد؟
خط مشی صورتحساب شركت چيست؟
اجاره آسانسوركارگاهی یک سرمایه گذاری بزرگ است ، بنابراین دانستن جزئیات سیاست صورتحساب شركت بسیار مهم است .
آیا پرداخت به صورت قسطي انجام مي شود يا به طور كامل  ؟؟
تفکیک هزینه ها برای هزینه اجاره چیست؟
شرکت‌های اجاره‌ای احتمالاً ساختارهای قیمت‌گذاری متفاوتی دارند،بنابراین مهم است.ساختار قيمت گذاري چندين شركت های اجاره ای را مقايسه و بهترين را انتخاب كنيد. همچنين بررسي كنيد،چه هزینه هایی در هزینه اجاره لحاظ می شود؟ آیا هزینه های اضافی وجود دارد که بايد پرداخت كنيد؟
آیا آموزش اپراتور از خدمات شركت است؟
همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، یکی از موارد مهمی که باید قبل از اجاره آسانسوركارگاهی بدانید آموزش اپراتور است.
آیا شرکت اجاره‌ ای آموزش‌های مورد نیاز را ارائه می‌دهد ؟؟
سوالات متدوال ديگر از قبيل:
آیا نیاز به دسترسی به فضاهای کاری باریک یا تنگ دارید؟
حداکثر وزن (ظرفیت بار) که روی سکو قرار می دهید چقدر است؟ آسانسورهای كارگاهي مختلف ظرفیت وزنی متفاوتی دارند. بالابرهای الکتریکی وزن کمتری را تحمل می کنند.
حداکثر ارتفاعی که باید به نياز داريد چقدر است؟
در چه جهتی آسانسور كارگاهی باید حرکت كند؟به عنوان مثال،بالابرهای قیچی و بالابرهای عمودی دکل فقط کارگران شما را به صورت عمودی بالا و پایین می‌برند و نمی‌توانند به سمت دیگر حرکت کنند.
کدام منبع تغذیه بهترین خواهد بود ؟ مثلا آسانسورهای كارگاهی هیبریدی ، برقی يا گازسوز

 

انواع آسانسور كارگاهی و کاربرد آنها
 • آسانسور كارگاهی بوم
آسانسور كارگاهی بوم که به عنوان بالابر بند نیز شناخته می شوند،به دلیل شکل بازوی متمایز خود چرخش کامل دایره ای دارند.خود بازو دارای مفاصل متعددی است که به آن اجازه می دهد در جهات مختلف خم شود.طراحی انعطاف پذیر اين بالابر دسترسي و حمل و نقل کارگران و تجهيزات به مناطق تنگ و صعب العبور را آسان كرده است.
از اين نوع آسانسور كارگاهي براي تعمیرات برق و لوله کشی ،کارهای نظافت نماي بيروني ساختمان و پروژه های تعمیر و نگهداری استفاده مي شود.بالابر عنکبوتی نوع دیگری از بالابر بوم هستند كه برای فضاهای کوچک استفاده می شود . این آسانسورهای هوایی بسیار باریک و سبک وزن مي باشند و بر روی چهار پايه نصب می شوند تا حداکثر ارتفاع را در مناطق کوچک فراهم کنند.
بهترین برای: رسیدن به ارتفاعات بالا در مناطق باریک و صعب العبور
حداکثر ارتفاع بالابر: 130 فوت
حداکثر عرض: 3-8 فوت
منبع تغذیه: برق یا گاز

 

 • بالابر بوم یدک کش
بالابرهای بوم یدک کش، به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی حمل و نقل شوند.به همین دلیل،آنها برای كارهاي ساختمانی که نیاز دارند به راحتی تجهیزات خود را از منطقه اي به مناطق دیگر منتقل کنند، بهترین هستند.اکثر بالابرهای بوم یدک کش دارای بازوهایی مانند بالابرهای بوم تلسکوپی هستند و خم نمی شوند.با این حال،به خاطر داشته باشید به دلیل قابلیت یدک کشی،این بالابرها ظرفیت وزن و ارتفاع کمتری دارند.
بهترین برای: قابل حمل بودن
حداکثر ارتفاع بالابر: 50 فوت
حداکثر عرض: 8 فوت
منبع تغذیه: معمولاً برقی

 

 • آسانسور كارگاهی دکل عمودی
بالابرهای دکل عمودی، بالابرهای ساختمانی هوایی هستند که برای کمک به کارگران ساختمانی برای رسیدن به ارتفاعات بلند در فضاهای تنگ، کوچک یا باریک طراحی شده اند. آنها شبیه بالابرهای قیچی هستند به این معنا که به صورت عمودی حرکت می کنند اما در فضاهای تنگ تری را نسبت به بالابرهای بوم یا بالابر قیچی نصب مي شوند.
بهترین برای: قابل حمل بودن
حداکثر ارتفاع بالابر: ~30 فوت
منبع تغذیه: معمولاً برقی

 

 • آسانسور كارگاهی تلسکوپی
لیفتراک های تلسکوپی،هم ظرفيت و هم ارتفاع بالايي دارند كه برای پروژه های ساختمانی که نیاز به جابجایی اقلام در مکان های دشوار است،بهترين گزينه مي باشند.اين نوع آسانسوركارگاهی زمین ناهموار برای جابجایی مصالح ساختمانی و سایر اقلام در زمین های ناهموار استفاده می شود. این آسانسورها که قادر به تعادل استثنایی و بلند کردن قدرتمند هستند.
در واقع، از بین تمامی بالابرهای ساختمانی، بالابرهای بوم تلسکوپی می توانند به بالاترین ارتفاع برسند. همچنين داراي پلت فرم نصب آسان هستند.
بهترین برای: رسیدن به حداکثر ارتفاع و عرض
حداکثر ارتفاع بالابر: 180 فوت
حداکثر عرض: 8+ فوت
منبع تغذیه: گازی یا هیبریدی

 

 • آسانسور كارگاهی قیچی دال
اين آسانسورهاي كارگاهی به صورت عمودی (بالا و پایین) حرکت می کنند و بر خلاف آسانسورهای ديگر معمولاً الکتریکی هستند تا گازسوز، و برای مناطق داخلی یا مناطقی با سطوح صاف (مانند بتن) بهتر عمل می کنند.
بهترین برای: محیط های کاری داخلی یا بتنی، پلت فرم چندکاره
حداکثر ارتفاع بالابر: 45-60 فوت.
حداکثر وزن: 2500 پوند
منبع تغذیه: گاز

 

نكاتي كه بايد در اجاره آسانسوركارگاهی در نظر بگيريد:
هنگامی که به دنبال اجاره آسانسوركارگاهی هستید،بايد نوعي را انتخاب كنيد كه برای کار شما مناسب باشد.در حالی که اندازه یک فاکتور مهم است،باید نوع حرکت،ظرفیت وزن و منابع انرژی را نیز در نظر بگیرید.
محدودیت‌های فضا:برخی آسانسورهای كارگاهي برای فضاهای کوچک مناسب‌تر از بقیه هستند.به عنوان مثال،ساختمان‌های بلند و باریک به آسانسور كارگاهی متفاوتی نسبت به فضاهاي بزرگتر نیاز دارند.
ظرفیت وزنی:قبل از اجاره آسانسوركارگاهی بايد از ميزان ظرفيت بارگيري آن مطلع باشيد،براي اين منظور تعداد کارگران،وسایل وتجهيزات که بايد داخل آسانسور قرارگيرند، را در نظر بگیرید.
نوع حرکت:بالابرهای هوایی يا همان آسانسور كارگاهی تک دکلی یا چند دکلی هستند.ماشین های تک دکل فقط می توانند به صورت عمودی حرکت کنند،در حالی که دکل های متعدد امکان حرکت عمودی و افقی را فراهم می کنند،كه اين ويژگی برای كارهای ساختمانی بسيار مناسب است.
سازگاری با منبع تغذیه: آسانسورهای كارگاهی از منابع انرژی مختلفي استفاده مي كنند.معمولا، موتورهای الکتریکی سر و صدا و آلایندگی ندارند.همچنین موتورهای دوگانه سوز بهترين انتخاب هستند.
شرایط محل کار:در هنگام اجاره آسانسوركارگاهی بايد زمين مورد نظر خود را بررسي كنيد اينكه آيا زمین شیب دار و مشکل است یا ظریف و نرم ؟ سپس براين اساس شرایط نوع آسانسور مورد نیاز خود را تعیین كنيد.
نتيجه
اجاره آسانسورهای كارگاهی كاربردهاي بسياري براي ساختمان هاي در حال و ساخت و ساز دارد.اگر اين ماشين الات را در صنعت ساختمان سازي ناديده بگيريم ظلم بزرگي به رونق بخشيدن اين صنعت كرديم.  آسانسورهای كارگاهی با وجود مدل هاي مختلف و تنوع كاربردها تجهيزات سنگين ساختماني و كارگران را تا ارتفاعات زياد حمل مي كنند.در هر صورت،امروزه مي توان چه برای یک پروژه ساختمانی بزرگ یا ساخت يك انبار كوچك آسانسور كارگاهی داشته باشيد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.