آسانسور کارگاهی

انواع آسانسور کارگاهی، کاربردها و تفاوت‌های آنها

انواع آسانسور کارگاهی

انواع آسانسور کارگاهی ، کاربردها و تفاوت‌های آنها

استفاده از ابزارها و ماشین‌آلات در صنایع مختلف امروزی اهمیت زیادی دارد تا انجام کارها ساده‌تر و سریع‌تر انجام شده و کیفیت نهایی آن‌ها نیز افزایش پیدا کند. یکی از انواع ماشین‌آلاتی که در کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و کاربردهای زیادی دارد، آسانسور کارگاهی است. این محصول برای بالا و پایین رفتن میان طبقات در کارگاه‌ها، ساختمان‌های در حال ساخت و… استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد. در این مطلب ضمن معرفی انواع آسانسور کارگاهی، در مورد کاربردها و تفاوت هرکدام از انواع این محصول می‌پردازیم.

آسانسور کارگاهی چیست؟

در فرآیند ساخت یک ساختمان مرتفع یا انجام فعالیت در یک کارگاه چند طبقه نیروها و کارگران ناچارند که روزانه چندین نوبت از پله‌ها بالا و پایین رفته و وسایل و ابزارهای کار را جابجا کنند. بسته به ارتفاع و تعداد طبقات این کار، گاهی بسیار سخت می‌شود، به خصوص اگر وسایلی که نیاز به جابجایی داشته باشند، از نظر تعداد زیاد و سنگین وزن هم باشند. به منظور راحتی فرآیند جابجایی در این شرایط از آسانسورهای موقت و کارگاهی استفاده می‌شود.

این آسانسورها نوعی بالابر هستند و در کارگاه‌های ساختمانی، پروژه‌های سدسازی، حفر معادن و… مورد استفاده قرار گرفته و برای جابجایی نیروهای انسانی یا مصالح از آن‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این آسانسورها تردد میان طبقات ساده‌تر انجام می‌شود و ایمنی، سرعت کار و صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز صورت می‌گیرد. به همین دلیل امروزه در بیشتر کارگاه‌ها از این وسیله استفاده می‌شود.

انواع آسانسور کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام از نظر ویژگی‌ها و عملکرد ساختاری با دیگری تفاوت دارد. در ادامه چند مدل از آسانسورهای کارگاهی و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. که اولین دسته‌بندی آن، تقسیم آسانسورها براساس نحوه نصب است:

آسانسور کارگاهی ثابت

اولین نوع آسانسورهای کارگاهی، آسانسور ثابت است که ویژگی آن را می‌توان از نامش تشخیص داد. این مدل آسانسور در جایی به صورت ثابت قرار گرفته و نصب می‌شود. نصب و استفاده از این مدل آسانسور نیاز به چاهک دارد و استقرار درست آن بسیار مهم است. این مدل از آسانسورهای کارگاه بیشتر در کارخانجاتی که بارهای سنگین جابجا می‌کنند، استفاده می‌شود. این مدل از انواع آسانسور کارگاهی خود دارای سه نوع جک مستقیم، زنجیری و آکاردئونی است.

آسانسور کارگاهی سیار

این مدل آسانسور را معمولا در مکان‌هایی که فضای کافی برای نصب آسانسور ثابت وجود نداشته باشد یا نصب آسانسور خطراتی داشته باشد، استفاده می‌کنند تا به راحتی امکان جابجایی آن‌ها وجود داشته باشد. از این نوع آسانسور که مهم‌ترین مشخصه آن قابلیت جابجایی سریع است برای نقاشی‌های خیابانی، نماشویی یا نماسازی ساختمان و… استفاده می‌شود. آسانسورهای کارگاهی سیار هم دارای دو نوع هستند که یک نوع آن‌ها بالابر با قابلیت جابجایی عمودی و نوع دیگر بالابر با قابلیت جابجایی افقی است.

انواع آسانسور کارگاهی از نظر بار حمل‌کننده

هما‌ن‌طور که اشاره شد آسانسورهای کارگاهی از نظر فرآیند نصب به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می‌شوند. البته شرایط نصب یکی از تقسیم‌بندی‌های آسانسورهای کارگاهی است. این وسیله از نظر بار حمل‌کننده نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود که به شرح زیر هستند:

آسانسور یا بالابر ضدافنجار

از این مدل آسانسور یا بالابر کارگاهی در محیط‌هایی استفاده می‌شود که احتمال وجود گازهای اشتعال‌زا در هوا وجود داشته باشد. این مدل آسانسورها فاقد جرقه هستند و به صورت مکانیکی کار می‌کنند تا نیروی الکترونیکی هم باعث ایجاد حادثه نشود. این مدل آسانسور در صنایع نفت و گاز، محیط‌های آلوده به پشم شیشه، معدل ذغال سنگ و… استفاده می‌شود.

آسانسور مواد پودری

از دیگر مدل‌های آسانسور کارگاهی می‌توان به آسانسور بالابر مواد پودری اشاره کرد. این مدل از آسانسورهای کارگاهی معمولا در صنایع غذایی یا بهداشتی و دارویی استفاده می‌شود و برای جابجایی وسایلی مانند پودرهای تغذیه، نمک، شکل، قهوه و پودرهای دارویی استفاده می‌شود. این مدل از انواع آسانسور کارگاهی سرعت چندان زیادی ندارد؛ در نتیجه پودرها حین جابجایی گرد و غباری ایجاد نمی‌کنند و از طرفی سرعت مناسب جابجایی آن‌ها باعث می‌شود که گرد و غبار و آلودگی وارد محصولات پودری نشود.

آسانسورهای ساختمانی

نوع دیگر آسانسورهای بالابر که شناخته‌شده‌ترین نوع این محصول است در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع آسانسور کارگاهی برای بالا و پایین بردن مصالح و وسایل ساختمانی در ساختمان‌ها نیمه‌کاره استفاده می‌شود و معمولا به دو نوع بالابر مخصوص مصالح و بالابر افراد تقسیم می‌شود. بالابرهایی که برای جابجایی افراد در ساختمان‌های نیمه‌کاره استفاده می‌شوند دارای کابین و درب هستند که ایمنی کارگران را حفظ کنند اما بالابرهای حمل مصالح معمولا بدون درب طراحی می‌شوند تا وارد و خارج کردن مصالح به آسانسور به راحتی انجام شود.

انواع آسانسور کارگاهی براساس نیروی محرکه

دسته‌بندی آسانسورهای کارگاهی براساس نیروی محرکه نیز انجام می‌شود. در واقع نوع حرکت و چگونگی عملکرد آسانسورها نیز آن‌ها را به انواع مختلفی تقسیم می‌کند که عبارتند از:

آسانسورهای هیدرولیکی

این مدل از آسانسورهای کارگاهی با یک موتور الکتریکی، پمپ فشار روغن و جک مخصوص هیدرولیک حرکت می‌کنند. موتوری که در این مدل آسانسورها استفاده می‌شود، موتور سه‌فاز و غوطه‌ور در روغن است. این موتور یک شیر الکتریکی دارد که فشار روغن برای جک هیدرولکی را تامین و تنظیم می‌کند.

این آسانسور در شروع حرکت نرم و روان است و همین موضوع باعث می‌شود که استهلاک آن نسبت به بسیاری از آسانسورهای کارگاهی کمتر باشد. این مدل آسانسور را می‌توان در ساختمان‌ها کم‌جا و کم جمعیت به عنوان آسانسور اصلی هم استفاده کرد زیرا نیازی به موتورخانه پشت ساختمان نداشته و امکان جابجایی بار سنگین و سبک نیز با آن وجود دارد.

آسانسورهای وینچی

از دیگر انواع آسانسور کارگاهی می‌توان به آسانسورهای وینچی اشاره کرد. حرکت این مدل آسانسورها وابسته به زنجیر یا طنابی فولادی است که به واسطه برق، بالا و پایین‌ کردن آسانسور را انجام می‌دهد. این مدل از آسانسورها کارایی و ظرفیت‌های متفاوتی دارند و بسته به این موضوع در انواع رستوران‌ها، کارگاها، فروشگاه‌ها و حتی خانه‌ها هم استفاده می‌شوند.

آسانسورهای کششی

جابجایی این مدل از آسانسورهای کارگاهی با کمک نیروی کششی و به وسیله سیم‌ بکسل و شیار فلکه کششی انجام می‌شود. نیروی لازم برای جابجایی این آسانسور توسط الکتروموتور تامین می‌شود که بسته به نوع موتور دو مدل گیرلس و موتور گیربکسی دارد. این مدل آسانسورها نیز جزو پرکاربردترین مدل‌های آسانسور کارگاهی محسوب می‌شوند.

آسانسورهای کارگاهی

از دیگر مدل‌های آسانسور کارگاهی براساس نیروی محرکه می‌توان به آسانسورهای مخصوص کارگاه که براساس نیاز کارگاه و میزان استفاده از آن‌ها مونتاژ می‌شوند، اشاره کرد. این آسانسورها معمولا برای جابجایی تا ارتفاع 200 متری طراحی می‌شوند و ظرفیت جابجایی پیش‌بینی شده برای آن‌ها چیزی حدود 1.5 تا 2 تن است.

آسانسورهای مغناطیسی

در این مدل آسانسور برای ایجاد نیروی محرکه از میدان مغناطیسی استفاده می‌کنند. ساختار درونی این آسانسورها، نوع میدان مغناطیسی را مشخص می‌کند و باعث بالا و پایین رفتن کابین می‌شود. در این مدل از آسانسورهای کارگاهی از سیستم هوشمند کنترل شتاب استفاده می‌شود که سرعت و توقف آسانسور را تعیین می‌کند.

اجزای به کار رفته در انواع آسانسور کارگاهی

بسته به اینکه آسانسور کارگاهی از چه نوعی باشد اجزایی که در مونتاژ و طراحی آن به کار می‌رود متفاوت است، با این حال در بیشتر انواع این وسیله اجزای زیر جزو اجزای اصلی و ثابت هستند:

 • برج دکل
 • درب ورودی آسانسور
 • سیستم رانندگی و فرمان آسانسور
 • کابین آسانسور
 • حفاظ دکل
 • قفس فلزی
 • ورق گالونیزه کف
 • مجافظ فورد
 • نرده امگا

عملکرد هر کدام از این اجزا در انواع آسانسور کارگاهی متفاوت است. برای مثال از نرده امگا که به نرده ایمنی هم شهرت دارد در ورودی آسانسور استفاده می‌شود تا در زمان جابجایی و حرکت آسانسور بسته شده واز افتادن افراد و وسایل جلوگیری کند. یا حفاظ کابین برای جلوگیری از سقوط افراد استفاده می‌شود و به‌کارگیری آن در آسانسورهای کارگاهی اهمیت زیادی دارد.

نکات ایمنی و استانداردها در طراحی انواع آسانسور کارگاهی

طراحی آسانسورهای کارگاهی و استفاده از آن‌ها در محیط‌های صنعتی نیز مانند دیگر وسایل و ابزارها قوانین و استانداردهایی دارد که به منظور حفظ ایمنی باید به آن‌ها توجه کرد. از جمله این استانداردها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اندازه اتاقک آسانسورهای کارگاهی باید متناسب با چاله در نظر گرفته شده برای آسانسور باشد. در صورتی که اتاقک خیلی کوچک‌تر یا خیلی بزرگ‌تر از آسانسور کارگاهی باشد، موجب استقرار آسانسور شده و احتمال واژگونی آن را به دنبال دارد.
 • جنس اتاقک آسانسور باید از ورق‌های فلزی محکم مانند پانچ یا فولاد باشد که استفاده مکرر آن باعث خرابی و از بین رفتن اتاق آسانسور نشده و از طرفی قادر به تحمل وزن بالا نیز باشد.
 • آسانسورهای کارگاهی باید به سیستم هوشمند کنترل وزن مجهز باشند تا در صورت بالا رفتن آسانسور از حد مجاز و احتمال خطراتی مانند سقوط، آسانسور متوقف شود.
 • آسانسورهای کارگاهی مانند دیگر انواع آسانسورها باید مجهز به سیستم پاراشوت باشند.

سخن پایانی

استفاده از آسانسورهای کارگاهی، کار کردن در بسیاری از صنایع و کارگاه‌ها را راحت می‌کند. این مدل از آسانسورها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ویژگی‌های ساختاری مشخصی دارند. برای تشخیص و انتخاب از میان انواع آسانسور کارگاهی ابتدا باید با ویژگی‌ها و عملکرد هر کدام از آن‌ها آشنایی پیدا کرد و سپس براساس نیاز خود یکی از انواع این محصول را انتخاب و در کارگاه خود نصب کرد. آسانسور انتخابی باید از نظر ظرفیت و تحمل بار با میزان عملگرد در کارگاه تناسب داشته باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.