تعمیرات و نگهداری

اورهال تاورکرین

اورهال تاورکرین

اورهال تاورکرین

از اورهال تاورکرین غفلت نکنید !!!

راز تاوركرين ها(Tower Crane) در صنعت ساختمان را نمي توان ناديده گرفت.بشر اين نوع سازه را به منظور تسهيل در ساخت و ساز هاي بزرگ كه نيروي انسانی و ماشين آلات صنعتی ديگر قادر به انجام آن نيستند، مانند جابجایی آهن آلات ساختمانی ، بتون ، ابزارهای بزرگ شبیه ژنراتورها و قطعات مختلف در ارتفاعات و شعاع های مختلف اختراع و به كار گرفته شدند.

تقريبا هيچ پروژه عمرانی مانند برج سازی، سد سازی، سیلو سازی ، پل سازی را نمي توان بدون تاوركرين ها تصور كرد.درايران نيز با توجه به روند صنعتی شدن شهرها واردات تاوركرين با سرعت بالايي انجام گرفت. نحوه كار و نگهداری و اورهال تاوركرين بايد توسط متخصصان  ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی انجام شود در غير اينصورت هزينه های گزاف بر روی دست شركت می ماند.

شايد با نگاه به بزرگی و عظمت اين ماشين الات فكر كنيد، آنها نياز كمتری به اورهال تاوركرين (بازبینی کردن، معاینه کردن، بررسی کردن، تعمیر کامل کردن و پیاده سوار کردن و بازدیدموتور) و تکنسین های تعمیر و نگهداری دارند، اما از آنجايي كه سلامت تاوركرين ها با جان كارگران وافراد مرتبط است نياز به نگهداری بيشتر و دقيق تری دارند. اگر با اورهال کردن تاورکرین آشنايي كاملی نداريد بايد اين نكته را بدانيد كه اورهال کاری تخصصی و پیچیده است و نیاز به افراد مجرب و آموزش دیده دارد.در ادامه براي آشنايی بيشتر با اورهال تاوركرين و هزينه های آن مقاله زير را از دست ندهيد.

اورهال تاوركرين به چه معناست و چرا به آن نياز است؟

امروزه فناوری های پیشرفته ساختمانی و لجستیک براساس وجود جرثقیل های برجی صورت می گيرند.در مراکز شهرها یا در تقاطع‌های شلوغ بزرگراه‌ها، جایی که جرثقیل‌های برجی اغلب در محل کار دیده می‌شوند،دامنه فاجعه به طور قابل‌توجهی گسترده‌تر است.آزمایشاتی كه بر روی هزاران جرثقیل برجی انجام شد،نشان داد هر تاوركرين بايد آزمایش‌های دوره‌ای هر شش ماه، آزمایش‌های متعاقب تغییرات سازه‌ای با توجه به نیاز پروژه و آزمایش‌های پس از اتمام ساخت‌وساز در محل را انجام دهد. اورهال اصطلاحي در صنايع ماشين الات صنعتي است كه در لغت به معنای معاینه ، بررسی ، تعمیر کامل کردن و پیاده سوار کردن و بازدید موتور می باشد. در حقيقت با اورهال كردن تعميرات اساسی تجهيزات و قطعات تاوركرين قبل از خرابي ،حادثه و انفجار بايد مجدد چكاپ و به روز شوند. روند اورهال بايد توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود در غير اينصورت فايده ای ندارد.

چرا اورهال تاوركرين نياز است؟

در واقع اورهال کردن تاور کرین ها به تعمیرات اساسی هر قطعه کوچک تا بزرگ ترین ابزار و قطعات این وسیله گفته می شود. اورهال کردن و تعمیرات تاور کرین ها یکی از مهم ترین مسائل مربوط به این وسیله ها می باشند که اهمیت بسیار زیادی در زمینه نگهداری این وسیله مهم دارند. برای این که بتوانید طول عمر و كارايي جرثقیل های برج را افزايش دهيد نياز به اورهال كردم انها ضروری است.

اين قانون برای همه جرثقيل ها وجود دارد كه بايد سالانه بازرسی شوند. از آنجايی كه از تاوركرين ها استفاده روزانه یا هفتگی می شود بايد از سلامت اجزا و عدم فرسودگی آنها اطمينان حاصل شود. عدم مراقبت از تاوركرين ها تیم یا شرکت ساختمانی را در معرض خطر قرار می دهد.در حقيقت،اورهال كردن تاوركرين به شناسایی مشکلات احتمالی و رفع آنها قبل از وقوع یک حادثه پرهزینه کمک می کند.

چه فردي واجد شرایط اورهال تاوركرين است؟

طبق گفته انجمن سازندگان جرثقیل،اورهال كردن تاوركرين باید توسط فردی انجام شود كه حداقل 2000 ساعت تجربه میدانی مربوط به نگهداری، سرویس، تعمیر، اصلاح و آزمایش عملکرد تاوركرين و تجهیزات آن را داشته باشد.به اين ترتيب تحت هیچ شرایطی فردی نباید اورهال تاوركرين را انجام دهد كه آموزش مناسبی ندیده و از کدها و مقررات مربوط به تجهیزات آگاهی نداشته باشد.

فرد اورهال كننده تاوركرين باید آموزش رسمی در زمینه‌های زیر داشته باشد:

 • کدهای ایمنی و طراحی مربوط به جرثقیل‌های سقفی
 • فدرال، استانداردها و استانداردهای ایالتی و محلی
 • شیوه‌های عملکرد ایمن جرثقیل‌ها و بالابرها
 • درک نحوه نوشتن گزارش و روش‌های مستندسازی
 • دانش از اصطلاحات جرثقیل و بالابر برای برقراری ارتباط موثر

چند وقت یک بار باید اورهال تاوركرين انجام گيرد؟ 

جاي تعجب نيست اگر بگوييم اكثر صدمات و آسيب هاي ساختمانی به دليل عدم توجه ايمن سازی تجهيزات و ماشين آلات است.جرثقیل های برجی یکی از کاربردی ترین ابزار ساختمانی هستند كه بايد به طور كامل ايمن سازي در غير اينصورت تصادفاتی رخ می دهد که منجر به صدمات جدی و حتی مرگ و آسیب به برنامه پروژه شود.

اپراتور تاورکرین مسئولیت سنگین کارکرد صحیح جرثقیل، انجام وظایف ساختمانی در محل و تست های روزانه و دوره ای سیستم های مختلف در تاور کرین را بر عهده دارد. اپراتور همچنین اولین کسی است که عیوب ایجاد شده در جرثقیل برجی و صداهای نامنظم را تشخیص داده یا حس می کند که هشدار دهنده نیاز به تعمیرات یا سرویس توسط یک متخصص است. بنابراين استخدام اپراتور تاوركرين آموزش ديده و با تجربه بسيار مهم است.مهندسان نمی توانند جرثقیل های برجی را ضد تصادف بسازند و ميزان صدمات آنها را اندازه گيری كنند به همين دليل کارگران ، مدیران و اپراتور جرثقيل باید هوشیار و حرفه ای باشند تا تغییرات یا پدیده های نامنظم در منطقه تاور کرین را تشخیص دهند.

خدمات بازرسی و نگهداري از جرثقیل از بازرسی اولیه قبل از اولین استفاده تا بازرسی مکرر و دوره ای در طول چرخه استفاده باید به طور منظم انجام شود.همچنين از سرویس و نگهداری پیشگیرانه كه یک جایگزین مقرون به صرفه براي شناسايی مشکلات جزئی تاوركرين قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ و هزينه های بسيار می باشد.

براي كاهش خطر خرابی جرثقیل، می توانید زمان خرابی و هزینه ای را که معمولاً از چنین حوادثی ناشی می شود به حداقل مي رسد و در نتیجه بهره وری کلی تجهیزات خود را بهبود بخشيد.

فاكتورهاي شرايط نگهداری و سرويس مناسب تاوركرين

طول عمر هر جرثقيل به تعداد دفعات استفاده و محل نگهداري آن بستگی دارد. در هر صورت مکان و ميزان استفاده از تاوركرين به طور دقیق در ميزان تعداد دفعات سرويس آن نقش دارد. هنگامی که جرثقیل به طور منظم استفاده شود، به طور طبیعی در معرض تخریب و آسيب قرار می گیرد به همين دليل به اورهال و سرويس مکرر نیاز دارد. همچنين بررسی شرایط محیطی تاور بايد مورد ارزيابی قرار گيرد:

رطوبت قسمت هایی از جرثقیل را خورده یا منجر به ورود رطوبت مي كند. مخصوصا تاوركرين هايی كه در کارخانه کاغذ سازی استفاده مي شوند.

آب و هوای شدید مانند باران، باد و دمای یخبندان به طور قابل توجهی بر طول عمر جرثقیل یا اجزای آن تأثیر مي گذارد،بنابراين بايد فضاي مناسبی به آن اختصاص داده شود.

محیط های شیمیایی به دلیل گازها و دودهای خورنده ناشی از فرآیندهای شیمیایی، مانند گالوانیزه کردن، به تأثیر قابل توجهی بر عمكرد جرثقیل دارد.

مراحل بازرسی و نگهداری از  تاوركرين

سرويس روزانه: هر تاوركرين باید به صورت روزانه مورد بازرسی و به روز شود و این کار باید با استفاده از چک لیست انجام شود. دلیل این امر پيدا كردن هر مشکلی قبل از نیاز به تعمیرات برجسته است. همچنين، خطر تعمیرات فوری جرثقیل کاهش می يابد و در زمان و هزینه ها صرفه جویی می شود. به علاوه به میزان قابل توجهی زمان از کار افتادگی قطعات و كاهش بهره وری آنها كم مي شود.

سرويس ماهانه: طبق مقررات عملیات بالابر و تجهیزات بالابر ،جرثقیل ها باید هر دوازده ماه یکبار توسط یک فرد ذیصلاح به طور کامل بازرسی شوند تا از مطابقت تجهیزات با مقررات استاندارد اطمینان حاصل شود. این الزام قانونی نه تنها کارمندان را از تجهیزات خطرناک در امان نگه می‌دارد، بلکه خیال شما را از بهره‌وری و استاندارهای لازم تاوركرين راحت مي كند.

سرويس سالانه: هر تاوركرين ها بايد هر ده سال يكبار بر اساس توصیه سازنده تعميرات اساسی شوند. تعمیرات اساسی کامل از بارزسی آغاز می شود و سپس جداسازی اولیه جرثقیل به منظور تعیین و شناسایی مشکلات احتمالی مانند ترک خوردگی یا خم شدن قاب، آغاز می‌شود. پس از هر گونه تعمیر جرثقیل مجدداً مونتاژ و به طور کامل تست می شود تا از سالم بودن کامل آن اطمینان حاصل شود. بازرسی 4 ساله تاور کرین شامل بازرسی اجزای سازه ای و مکانیکی و در نهایت صدور تاور کرین استاندارد می باشد. بازرس بايد بیش از هر زمان دیگری عملکرد و ایمنی دستگاه را بررسی کند زیرا دستگاه عمر طولانی دارد.

تعمیرات اساسی یک مصیبت بزرگ است و باید توسط یک متخصص شایسته انجام شود. توصیه می شود از متخصص تعمیرات شرکتی که بازرسی های  تاور را انجام می دهد استفاده کنید، زیرا آنها با تجهیزات و هر مشکلی که جرثقيل شما دارد بیشتر آشنا هستند.

دلايل نياز تاوركرين ها به اورهال

 • طراحان جرثقیل های برجی باید تمام استانداردهای مربوطه را رعایت کنند اما باید همچنان در بازار رقابتی باقی بمانند. این امر مستلزم رعايت ايمنی ، اورهال و تعميرات اساسی است.
 • ساختار تاورکرین ساده است و مونتاژ آن بسیار شبیه مکانو یا لگو است، مشروط بر اینکه دستورالعمل های سازنده برای مونتاژ و برچیده شدن کاملاً رعایت شود و توسط متخصصان ماهر با استفاده از ابزار مناسب انجام شود.
 • طول عمر یک سازه جرثقیل برجی 20 یا 30 سال یا بیشتر است و با گذشت سالها، برچیدن، مونتاژ و حمل و نقل احتمالاً تعمیرات گسترده ای در بخش هاي قطعات سازه ای، سیستم های الکتریکی و سیستم های فرمان و کنترل نياز دارد.
 • مدیران و کارگران بايد در صورت كار كرد تاوركرين ایمن باشند. كه اين مستلزم تعمیر و نگهداری منظم، تعمیرات عیوب، استفاده از قطعات یدکی جایگزین و ايمن سازی است كه با دقت بيشتر انجام شود.
 • خدمات مکرر تعمير و نگهداری تاوركرين یک تعهد قانونی است كه ایجاب می کند همه دارندگان تجهیزات تاوركرين براي ايمن سازی ماشين الات خود به اين قانون عمل كنند.
 • سرويس به موقع تاوركرين ریسک خرابي كل دستگاه را به حداقل مي رساند و بهره‌وری آن را افزايش می دهد.
 • بازرسی‌های منظم از تعمیرات پرهزینه غیرمنتظره جلوگیری كرده و بهره وری تجهیزات را بالا نگه مي دارد.
 • با اورهال تاوركرين به طور منظم تا حد امکان از ايمنی كار با آن مطمئن می شويد.

 

مراحل گام به گام اورهال تاوركرين

عقد قرار داد

براي اورهال تاوركرين خود بايد قرارداد رسمی با شركت ارائه دهنده ببنديد تا بعد از بررسی ها و انجام تست های لازم بهترين خدمات را دريافت كنيد و در صورت نارضايتی و سهل انگاری شركت خدمات دهنده،تاوركرين را برای تعمير دوباره ارجاع دهيد.

انتخاب شركت معتبر

انتخاب معتبرترین و بهترین مرکزها برای بررسی های اولیه و شناسایی نحوه اورهال کردن تاور کرین به محل پروژه بستگي به دقت شما در تشخيص و انتخاب شركت دارد.

ايراد يابی اولیه

بعد از اعزام افراد متخصص براي اورهال بازرسی اولیه تاوركرين صورت ميگيرد.در اين بررسي تمام تجهیزات جدید بايد به طور گسترده تعمیر یا تحت هدایت شخص آزمایش و بازرسی شوند. همچنين رتبه بار جرثقيل در بازرسی ها بسيار مهم است و نباید بیش از 80 درصد باشد.

بررسي مشكلات عملكردي تاور با اورهال تاورکرین در اين مرحله عملکرد جرثقیل براي عيب يابی مورد ازمايش قرار می گيرد:

 • مکانیسم‌های عملکردی برای تصحيح درست جرثقيل
 • خرابی یا نشتی در خطوط، مخازن، شیرها، پمپ های تخلیه و سایر قسمت های هوا یا سیستم های هیدرولیک تاوركرين
 • بررسي موارد مختلف تاوركرين از قبيل زنجیر بالابر، اتصالات انتهایی، سایش بیش از حد، برق و تقريبا تمام قسمت هاي تاوركرين بايد مورد بررسي قرار گيرد.این مرحله همچنین مستلزم یک بازرسی ماهانه با گواهي تاریخ بازرسی و امضای شخصی که بازرسی را انجام داده است، مي باشد.
 • کلیه مکانیسم های عملکردی در صورت سایش بیش از حد قطعات

بررسي ايرادات فني در بازرسی‌های مکرر بايد تمام جنبه‌های مکانیسم‌های عملیاتی در نظر گرفته شود. اين مرحله از اورهال توركرين ترمز بالابر، طناب سیم، زنجیر بار و قلاب و چفت وهرگونه صداهای غیرعادی مورد توجه قرار گيرد و شامل بررسی موارد زیر است:

 • قطعات تغییر شکل یافته، ترک خورده یا خورده
 • پیچ و مهره یا پرچ شل
 • قیف و طبل ترک خورده یا فرسوده
 • قطعات فرسوده، ترک خورده یا اعوجاج مانند پین ها، بلبرینگ ها، شفت ها، چرخ دنده ها، غلتک ها، دستگاه های قفل و گیره
 • سایش بیش از حد در قطعات سیستم ترمز، آسترها، پنجه ها و جغجغه ها
 • بار، باد و سایر نشانگرها در محدوده کامل خود، برای هرگونه عدم دقت قابل توجه
 • بنزین، دیزل، برق یا سایر نیروگاه ها برای عملکرد نامناسب یا عدم رعایت الزامات ایمنی قابل اجرا
 • سایش بیش از حد چرخ دنده های زنجیر و کشش بیش از حد زنجیر
 • دستگاه های الکتریکی و علائم حفره شدن یا هر گونه خرابی
 • در هر صورت، اورهال بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های قانونی و حق بیمه‌ای است که باید پرداخت شود.
پایان کار و تحویل

در نهایت پس از تعمیرات اساسی و اورهال تاورکرین ، به مشتری تحویل داده می شود.

هزینه اورهال تاورکرین

هزینه اورهال کردن تاورکرین بستگی به نياز تاوركرين به تعویض يا تعمير قطعات است همچنين هزینه اياب و ذهاب و استفاده از كيفيت و برند قطعات استفاده شده در اورهال بر هزينه ها تاثير مي گذارد.

مراقبت از تاورکرین اورهال شده

براي اينكه تاوركرين بعد از اورهال كارايي و دوام بالايي داشته باشد بايد در روند نگهداری از تاور کرین اورهال شده، بازرسي های روزانه،ماهانه و سالانه انجام دهيد و به خوبي از آن مراقبت كنيد.

خلاصه

در یک گزارش جهانی، تقریباً نیمی از تصادفات جرثقیل برجی (42%) در نتیجه یک خطای نصب، 27 درصد در حین عملیات ، 13 درصد از خطای اپراتور و ده درصد بر اساس خرابي دستگاه صورت مي گيرد.

هنگامی که یک جرثقیل سقوط می کند، سرنشینان اطراف از جمله کارگران زمینی، اپراتورها و سایر پرسنل محل کار در معرض خطر هستند.اين درحالي كه وقتی تاورها در مکان‌های عمومی مانند شهرها كار كنند كه سقوط و خرابي آنها منجر به  جراحت یا مرگ مي شود.بر اساس مطالعات، اکثر خطاها و عيوب تاوركرين ها را می توان با برخی اقدامات احتیاطی ضروری ممنوع کرد.در هر صورت استخدام افراد آموزش ديده و انجام بهترين شيوه ها و اقدامات احتياطي ضروری براساس پروتكل هاي استاندارد و اورهال به موقع تاوركرين به معنای تفاوت بین زندگی یا مرگ افراد حاضر در محل ساخت و ساز مي باشد. به طورخلاصه،نصب و اورهال تاورکرین ها یکی از مهمترین مسائل ايمنی و تعمیرات اساسی آنها مي باشد.

بازگشت به لیست

یک نظر در “اورهال تاورکرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.