تاور کرین

تامين قطعات تاور کرین

تامين قطعات تاور کرین

تامين قطعات تاور کرین

تاوركرين ها ماشين الات ضروری در ساخت سازهاي سراسر جهان هستند.تمام مراحل ساخت و ساز برج ها و آسمان خراش های چند طبقه به لطف اين ماشين الات سنگين انجام مي شود.براي ساخت تاوركرين ها كه بزرگترين جرثقيل ها ناميده مي شوند،نياز به قطعات مختلف است.تامين قطعات تاور کرین قسمت مهمي از سرهم كردن و برپايي تاوركرين است كه به وسيله تجهیزات بزرگ انجام مي شود.اگر در محل کار خود با جرثقیل سركار داريد،حتما برای شما مهم که تامين قطعات تاوركرين و عملکرد آنها یکی از شگفتی های مهندسی جهان است كه افرادي كه با تاوركرين سروكار دارند بايد از آن مطلع باشند.در اين مطلب نيز به اطلاعات لازم در زمينه تامين قطعات تاوركرين اشاره شده است.

آشنايي با قطعات تاور کرین

 • قلاب

قلاب يكي از حياتي ترين بخش هاي تامين قطعات تاوركرين است.قلاب نقطه اتصال اصلی بین جرثقیل و باری که باید حمل شود. به وسيله قلاب تاوركرين مي تواند وسایل بزرگ یا سنگین در اطراف محل کار خود را جابجا كند.قلاب ها باید بادوام و محکم باشند تا بتوانند بارهای چند تني را تحمل کنند. بنابراين وجود اين قطعه و اصالت آن بسيار مهم است.

 • طناب سیمی

تاوركرين ها از طناب هاي سيمي سنگین برای بلند کردن بارها استفاده می کنند.این طناب ها در واقع کابل هایی هستند که از سیم های فولادی مارپیچ شكل تشكيل شده اند و از اتصال چند مورد از آنها طناب قوی ايجاد مي شود كه به تاوركرين قدرت بلند كردن اجسام و مواد را مي دهد.

 • بوم

بوم یکی از بزرگترین قسمتهاي تامين قطعات تاوركرين است که بسته به اندازه جرثقیل بزرگ يا كوچك است.بوم به عنوان بازوی تاوركرين بار را نگه می‌دارد و به جرثقیل اجازه می‌دهد تا اقلام سنگین را به اطراف جابجا کند.در حال حاضر دو نوع بوم وجود دارد:بوم مشبک:این بوم از فولاد جوش داده شده ساخته شده است که ظاهر شبکه اي مانند دارد و به جرثقيل استحکام زیادی می بخشد.

بوم هیدرولیک: این بوم دارای بخش‌های تلسکوپی است که به بازوي تاوركرين اجازه می‌دهد در هر ارتفاعي حمل و نقل كند.

 

 • وزنه های تعادل

از آنجايي كه تاوركرين ها بايد وزن زیادی را بدون واژگوني تحمل كنند،تنها اين كار را با استفاده از وزنه های تعادل انجام مي دهند.عملكرد اصلي وزنه های تعادل اينكه جرثقیل را بر روي زمین محکم نگه مي دارند.

 • بیرونگرها

بیرونگرها يكي ديگر از قطعات تاوركرين هستند که هنگام جابجایی مواد در محل کار ایمنی لازم را فراهم مي كنند.به لطف اين قطعات تاوركرين ها حمل سنگین ترین بارها را به آساني انجام مي دهند.

 • چرخ و آهنگ

چرخ‌ها و آهنگ‌ يكي ديگر از قطعات تاوركرين است كه اجازه مي دهد جرثقيل بسته به شرايط زمين بتواند حركت كند.اين قطعات بهترین گزینه برای حركت تاوركرين در زمین های پر دست انداز و ناهموار هستند.

 • بالابر

بالابر يكي از قطعات تاوركرين است كه از یک مکانیسم میل لنگ و یک طناب سیمی تشكيل شده است و می تواند هزاران متر طناب سیمی را در خود نگه دارد و بتواند جابه جايي مواد سنگین در فواصل و ارتفاعات زیاد را با حفظ ايمني انجام دهد.

 • جیب

گاهی اوقات تاوركرين ها نیاز دارند که مواد سنگين را به منطقه ای خارج از دسترس پروژه ساخت و ساز منتقل کنند. جيب قطعه اي از تاوركرين است که امكان حمل بارهای بزرگ و بسيار سنگين را به صورت افقی فراهم می کند. بازوي تاوركرين یک ساختار شبکه ای فلزی مثلثی شكل است که وظیفه اصلی آن فراهم کردن شعاع یا برد لازم برای آن مي باشد.اين قطعه از تاوركرين معمولاً ساختار مدولار دارد و حمل و نقل آن را تسهیل مي کند.

 • دکل تاور کرین

این قطعه مشبک فلزی وظیفه اصلی تامین ارتفاع تاورکرین را برعهده دارد.اين قطعه حمل و نقل جرثقیل را تسهیل می کند. مونتاژ، این ماژول توسط پیچ هایی به هم متصل می شود که همه آنها سبب افزايش ارتفاع تاوركرين مي شود.علاوه براين،شکل و ابعاد آن با توجه به ویژگی های لازم وزن و قد متفاوت است و به جرثقیل انجام حركت افقی 360 درجه را می دهد.

 • بازوی ضد جيب

بازوي ضد جيب قطعه اي كه توسط چندین پروفیل فلزی تشکیل شده است و وزنه هاي تعادلي جرثقيل روي آن قرار مي گيرد. طول ضد جیب تاوركرين ها بین 30 تا 35 طول دارد.

 • بالاست

بالاست يكي از قطعات تاوركرين است كه از بتن ساخته شده و پایه جرثقیل را تشکیل مي دهد.ماموریت اين قطعه تثبیت جرثقیل در برابر وزنی که حمل مي كند و شرایط نامساعد محیطی است.

 • کابین اپراتور

حرکت تاوركرين از کابین اپراتور کنترل می شود.در داخل کابین، صندلی اپراتور با دستگاه های نظارت الکترونیکی و سیستم های ارتباطی وجود دارد. بسیاری از کابین ها دارای کنترل آب و هوا نيز هستند تا محیط کاری راحت تري را براي اپراتور فراهم كنند.

 • حلقه چرخان

حلقه چرخان حرکت چرخشی براي قطعات ديگر تاوركرين از قبيل (جیب، جلو، کابین و بالای برج) را فراهم می کند.حلقه چرخان با نیروی محرک چرخ دنده خود قادر حركت بسيار دقيق است.

 • واحد بالانوردی

واحد بالانوردی یکي از قطعات ضروری هر جرثقیل برجی است و اين امکان را می دهد که بخش های تاور کرین به برج يا منبع آن متصل شوند. واحد بالانوردی تاوركرين را در بالاترين نقطه در ساختمان قرار مي دهد.

 • پیچ و مهره و پین

اتصالات ایمن از قبيل پيچ و مهره و پين اجزاء ضروری هر جرثقیل برجی هستد كه بايد مطابق با مشخصات سازنده و ايمن به كار گرفته شوند.

چكونگي فرآیند تامين قطعات تاوركرين

 • قطعات فولادی

قطعات فولادي از ذوب شدن سنگ آهن و کک (ماده ای غنی از کربن که هنگام گرم شدن زغال سنگ در غیاب هوا حاصل می شود) در کوره ساخته می شوند و سپس با اکسیژن و كربن تركيب مي شوند. بعد از اين مرحله فولاد مذاب در قالب‌های آهنی ریخته می‌شود و در آنجا شكل دهي می‌شود.

به منظور ساخت و تامين قطعات مسطح تاوركرين مانند صفحات و ورق ها یا قطعات بلند،مانند ساخت قطعات مشبک از طريق خم کردن ورق‌های فولادی و جوش دادن دو طرف آنها به یکدیگر ساخته مي شوند.

 • قطعات سيم

کابل های مورد استفاده برای بلند کردن وزنه ها در تاوركرين ها از سیم های فولادی ساخته مي شوند. برای ساخت سیم، ابتدا فولاد را ذوب مي كنند،سپس فولاد ذوب شده را در يك سری قالب ها ريخته و قطر آن به اندازه دلخواه كم و زياد مي كنند.سپس چندین سیم را به يكديگر متصل مي كنند تا کابل تاوركرين ايجاد شود.

 • تجهیزات فلزکاری

بسیاری از قطعات ديگر تاوركرين که بعداً در آن مونتاژ می شوند با استفاده از تجهیزات فلزکاری ساخته مي شوند.به عنوان نمونه برای شکل دادن به فولاد از تجهيزات فلز كاري از قبيل ماشین های تراش،مته و سایر ماشین های ديگر استفاده می شود.

 • موارد ديگر

همانطور كه مي دانيد یک تاوركرين از اجزای مختلفي ساخته شئه است كه بايد در امتداد يكديگر مونتاژ شوند،به عنوان مثال اجزای فولادی بايد در جای خود جوش یا پیچ داده شوند.رویه های دقیقی که در این فرآیند دنبال می شود بسته به نوع جرثقیل متفاوت است.

نتيجه

ایمنی مهمترین عامل در تامين قطعات تاوركرين است.در اين مرحله، كيفيت فولاد مورد استفاده در تانين قطعات،وزني كه جرثقيل بايد حمل كند، اتصالات جوش و پیچ و استحكام ساختار جرثقيل بايد مورد بررسي قرار گيرد.

تاوركرين هاي تكميل شده ابتدا بدون وزن آزمایش می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام قطعات آنها به درستی کار کنند. سپس با بلند كردن وزنه ها آزمایش می شود تا اطمینان حاصل شود که جرثقیل قادر به بلند کردن اجسام سنگین بدون از دست دادن ثبات خود است.در نهایت استفاده صحیح از تاوركرين از لحاظ بصري و فيزيكي مورد بررسي قرار مي گيرد.

 

https://generalcranect.com/parts-of-crane/

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.