تاور کرین

تاورکرین یا جرثقیل برجی یکی از رایج ترین ابزارهای ساخت و ساز است که به طور حتم آن را دیده اید!  اگر در زمینه ساخت و ساز تجربه ای داشته باشید می دانید که برای ساخت خانه ها و برج های مرتفع نمی توان از جرثقیل ها استفاده ها کرد به همین دلیل از تاور کرین استفاده می شود. طبق گفته مهندسان و افرادی که این وسیله در پروژه های خود استفاده کرده اند، زمان و هزینه ی زیادی صرفه جویی می شود. اگر دوست دارید که در پروژه ی شما، مدیریت منابع بصورت صحیح انجام شود  می توانید از این ابزار استفاده کنید. امروز با کرین یاب همراه باشد تا بیشتر این وسیله و کاربردهای آن را بشساسید.

تاورکرین جز جدایی ناپذیر مهندسان باتجربه و سازندگان معتبر

اگر به پروژه های مهندسان باتجربه و سازندگان معتبر نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که استفاده از این وسیله در پروژه های بزرگ، کوجک و … برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان و مکان چقدر مهم است. مهندسان معتبر با استفاده اصولی و صحیح از این دستگاه در تمامی پروژه های خود علاوه بر مدیریت بهتر منابع، کارایی و بهره وری را نیز افزایش می دهند. اگر به فکر استفاده از این دستگاه هستید، حتما یک ظرفیت صحیح را برای آن بدست آورید.

تاور کرین چیست ؟

تاورکرین یا همان “جرثقیل برجی” وسیله ای است که برای بالا بردن مصالح ، تجهیزات و اجسام سنگین از ان استفاده می شود . از این جهت که برای ساخت ساختمان های مرتفع که امکان دسترسی جرثقیل برای آنها وجود ندارد استفاده می شود. سازندگان برج های بلند به مرور زمان آگاه شدند که استفاده از این نوع جرثقیل جهت کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به پیشبرد پروژه ها بسیار موثر بوده تا جایی که اکثر سازندگان معتبر مدت هاست برای ساخت پروژه های خود ، چه کوچک و چه بزرگ ، جهت کاهش هزینه ها از تاورکرین استفاده می کنند.

شروع ساخت و کار تاورکرین از حدود نیم قرن گذشته اغاز شده است . و هر چه ساختن برج ها و ساختمان های بلندمرتبه توسط برج سازان و مهندسان ساختمانی شدت بیشتری پیدا کرد استفاده از تاور کرین یا جرثقیل برجی نیز قوت یافت .

به جرأت می توان گفت که تاورکرین یکی از دستگاهها و تجهیزات بسیار موثر در ساخت پل ها ، ساختمان سازی ، مخازن بلند بتنی و فلزی در پالایشگاهها و پتروشیمی ها و نیروگاههای برق و همچنین در صنایع فولاد به شمار می رود .

مزایای تاورکرین:

از مزیت های تاورکرین ها نسبت به جرثقیل های مشابه سرعت عمل و شعاع کاری زیاد انهاست که این دستگاهها می توانند به راحتی یک بار را از یک نقطه بلند کند و با سرعت قابل توجهی به نقطه دیگری جا به جا نمایند .

از دیگر مزایای تاورکرین ها می توان به این نکته اشاره کرد که تاورکرین می توانند بار را در سه جهت دورانی، طولی و ارتفاعی حرکت دهند .

از دیگر مزایای تاورکرین نسبت به جرثقیل ها این است که ارتفاع جرثقیل ها غالبا ثابت می باشد در صورتی که در تاور کرین ها می توان با افزایش ارتفاع تاورکرین حمل بار را تا ارتفاع مورد نظر ارتقاء بخشید .

اجزای تشکیل دهنده تاور کرین :

تاورکرین ها از اجزا و قطات مختلفی تشکیل شده اند که در زیر به انها اشاره می شود .

پایه تثبیت

قطعات و سکشن های ارتفاعی

کاج یا سیستم تلسکوپاژ

کنس گردان

کله قندی

فلش و کنفلش

کابین و تجهیزات داخلی

شاری اوت

کلیه موتورها و گیربکس ها شامل موتورهای قلاب ، موتورهای گردان ، موتور شاری اوت

تابلوهای برق که شامل اینورتر یا کنتاکتورها می باشد .

انواع تاور کرین :

تاورکرین ها به سه دسته تقسیم می شوند

تاورکرین های ثابت

تاورکرین های متحرک : که این نوع خود به سه بخش جاده ای ، ریلی و شناور تقسیم می شوند

تاورکرین های بالا رونده

تاورکرین ها در ظرفیت های ۳ ،4 ،۶ ، ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۰ ، ۲۴ ، ۳۲ ، ۴۸ ، ۵۰ ، ۶۴ و حتی ۲۴۰ تن هم می باشند. لیکن معمولاً در ظرفیت 3 الی 20 تن مصرف بیشتری دارند.

تاورکرین

برندهای تاورکرین :

معروف ترین برند های تاورکرین LIEBHERR و POTAIN ، MANIToWoC، XCMG ، ZOOMLION می باشند که در ایران POTAIN معروف تر بوده و تهیه لوازم و قطعات یدکی آن آسان تر می باشد. این برند ساخت کشور فرانسه بوده و از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد بسیاری از قطعات آن در چین ساخته می شود که تحت لیسانس فرانسه و با نام Manitowac  می باشند.

افزایش ارتفاع تاورکرین :

یکی از مهمترین سوالات همه افراد درباره تاورکرین ها چگونگی افزایش ارتفاع تاورکرین است . در قسمت قبل به اجزای مختلف تاورکرین ها اشاره گردید . برای افزایش ارتفاع تاورکرین ها به صورت مختصر به نکاتی اشاره خواهیم کرد .

قسمتهای مختلف تاورکرین از جمله سکشنهای ارتفاعی توسط پین به یکدیگر متصل شده اند . کاج و سیستم تلسکوپاژ نیز یکی از قسمتهای بسیار مهم در موضوع افزایش تاورکرین می باشد .

افزایش ارتفاع تاورکرین بدین شکل صورت می گیرد . در ابتدا پین های قسمت گردان تاورکرین از سکشن های ارتفاعی خارج می گردد تا تاور کرین اماده ارتفاع گردد . سپس پینهای کاج به گردان تاورکرین متصل می شود . البته قبلا جک و پمپ کاج چک و تست گردیده است و صحت و سلامت ان محرز شده است . در این مرحله قبل از این که تاور کرین بر روی جک قرار گیرد یک عدد سکشن ارتفاعی توسط خود تاورکرین بالا آورده می شود و بر روی مانوریل قرار می گیرد . و یک عدد سکشن دیگر توسط تاور بالا آورده میشود و این قطعه به عنوان وزنه تعادل مورد استفاده قرار خواهد گرفت . تاورکرین به ارامی توسط جک بالارونده به مقدار ناچیزی بالا می رود تا گردان از سکشنهای ارتفاعی جدا گردد . برای ارتفاع دادن تاورکرین حتما باید تاورکرین در وضعیت تعادل و بالانس باشد . یعنی قست کنفلش و فلش کاملا باید به صورت افقی وموازی با سطح افق گردد . اگر تاورکرین به هر سمتی نامتعادل بود توسط حرکت شاری اوت و وزنه ای که به تاورکرین اویزان است تاور را در وضعیت متعادل قرار میدهند . حالا جک را تا اخرین مرحله کورس باز کرده که شاید این مرحله باید در دو یا سه بار تکرار گردد . اکنون تاورکرین با اندازه ارتفاع یک سکشن بالا امده است و سکشنی که بر روی مانوریل قرار دارد را به ارامی به زیر گردان تاورکرین کشیده و در جای خود قرار می دهند . به ارامی جک را بسته تا قسمت گردان بر روی سکشن های ارتفاعی قرار گیرد . پین های سکشن ها را در جای خود نصب می کنند .  تاورکرین به اندازه یک سکشن ارتفاع داده شده است .

 

ظرفیت تاورکرین

شاید نکته مهم بعدی که باید به آن توجه کنید، این است که تاورکرین چه ظرفیتی دارد؟ ظرفیت های 2، 3، 5، 6، 8،  10، 12، 16، 20، 24، 32، 48، 50، 64 و حتی 240 تن جزو ظرفیت های رایج این دستگاه است. شما باید قبل از اقدام برای اجاره تاورکرین و یا حتی خرید آن این موضوع را بصورت دقیق محاسبه کنید. البته باید خدمتتان عرض کنیم که اکثر مشتریان کرین یاب از ظرفیت های معمول یعنی 3 الی 25 تن استفاده می کنند.

POTATIN را بهتر بشناسیم

همانطورکه قبلا اشاره کردیم، POTAIN یکی از معروف ترین برند های تاورکرین در ایران است که در کشور فرانسه ساخته می شود و بیش از 20 سال است که با ساخت قطعات یدکی و مورد نیاز آن در چین، استفاده از آن در کشورهای آسیایی رایج تر شده است. البته باید بدانید که اکثر تاور کرین های معتبر و استاندارد این برند که در ایران توسط مهندسان و سازندگان مورد استفاده قرار می گیرد دارای لیسانس نظارتی این شرکت فرانسوی است!

انواع تاورکرین را بشناسید

با توجه به این که پروژه ساختمانی شما از کدام نوع باشد، می توانید از بین انواع این وسیله ساختمانی استفاده کنید. این وسیله ساخت و ساز به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم و دسته بندی می شود. البته برخی از کارشناسان و مهندسان این دستگاه ها را بر اساس خود نصب شونده و یا کمک نصب شونده هم تقسیم بندی می کنند که خیلی جالب نیست! در ایران می توانید یکی از انواع این دستگاه از نوع محرک را برای کار خود استفاده کنید:

 • جرثقیل برجی ریلی
 • جرثقیل برجی جاده ای
 • جرثقیل برجی شناور

معمولا کارفرمایانی که قصد دارند، کارهای ساختمانی در شعاع بزرگ انجام دهند باید از این وسیله ساختمانی از نوع متحرک استفاده کنند تا برای هر بخش مجبور نباشند که از یک جرثقیل برجی مستقل استفاده کنند! همچنین در نظر داشته باشید که میزان ارتفاع در انتخاب نوع این وسیله هم بی تاثیر نیست برای همین در برخی موارد خاص شاهد این موضوع هستیم که برای هر بخش از یک جرثقیل برجی مجزا و مرتفع استفاده شده است.

اجزای تاورکرین

یکی از سوالات اساسی مشتریان از ما این است که این دستگاه از چه بخش هایی تشکیل شده است؟ قسمت های اساسی این جرثقیل برجی در تمامی انواع و برندها مشترک است که شامل پایه پد بتن، بدنه، موتور، چرخ دنده ی انفجاری و پایه متصل است. در واحد انفجاری که در اصل مهم ترین بخش یک تاورکرین ساختمانی محسوب می شود، سه زیرمجموعه اساسی وجود دارد که شامل موارد  زیر است:

 • چرخش افقی طول یا بازوی کاری: وظیفه جابجایی و حمل بارهای شما را این قسمت برعهده دارد!
 • چرخ دستی: وظیفه اصلی چرخ دستی انتقال بار به داخل و یا خارج از دستگاه شماست.
 • کابین اپراتور: قسمتی که از آن کل جرثقیل برجی کنترل می شود.

اجزای مکانیکی جرثقیل برجی

شاید برای شما هم به عنوان یک مهندس و سازنده سوال باشد که این دستگاه با این عظمت که کارها و پروژه های ساختمانی را بسیار آسان تر می کند در کنار چه اجزایی ساخته شده است؟ سیستم کامل ارتفاعی تاور، کمربند نگهدارهنده، پایه تثبیت کننده، ریل و سکشن برای نوع متحرک از مهم ترین اجزای مکانیکی جرثقیل برجی محسوب می شود.

اجزای برقی تاورکرین

یکی دیگر از بخش های مهم برای مهندسان و سازندگان، بخش برقی این دستگاه غول پیکر و کاربردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد! موتور گیربکس شاریت، موتور گیربکس گردان، محافظ های الکتروموتورهای مدارهای قلاب گردان، انواع ذغال موتورها، کلکتورها، پتاسیومترهای فرمان و … جزو اجزای برقی این دستگاه محسوب می شوند که اگر دچار مشکل شوند باید از افراد متخصص برای تعمیر آن ها کمک بگیرید.

چرا باید از تاورکرین حتما استفاده کنید؟

یکی از سوالات اساسی که از ما پرسیده می شود، این است که چرا باید از این دستگاه استفاده کرد و یا پولی برای اجاره یا خرید آن پرداخت کرد؟ مزایا و کاربردهای این جرثقیل برجی جزو دلایل مهمی هستند که باعث می شود، شما هم برای پروژه های ساختمانی بزرگ و  کوچک خود از آن استفاده کنید.

مزیت ها و کاربردهای جرثقیل برجی

اگر با مزیت های این دستگاه پرکاربرد آشنا نیستید به شما توصیه می کنیم که حتما این بخش را با دقت بیشتری مطالعه کنید! بالا بردن مصالح، سازه های اسکلتی فولادی و فلزی، مصالح ساخت و ساز، بالا بردن بسته های سنگین بتن، سیمان، سنگ و خاک و … جزو اصلی ترین کاربردها و مزیت های است که این دستگاه دارد. اگر شما هم در حال ساختن یک ساختمان مسکونی یا تجاری مرتفع هستید  به شما توصیه می کنیم که از این دستگاه برای افزایش میزان بهره وری و کاهش هزینه های خود استفاده کنید.

چرا از سیم بکسل در تاورکرین ها استفاده می شود؟

همانطور که می دانید هر قطعه و بخشی که در ساخت تاورکرین به کار رفته است، دارای دلیل خاصی است که شناخت آن به درک بهتر فرآیند کار این دستگاه کمک می کند. این قطعات معمولا دو هدف اصلی را با خود یدک می کشند که عبارت است از:

 • افزایش امنیت دستگاه
 • بهبود طول عمر دستگاه

قبل از این که به توضیح کاربرد سیم بکسل در این بالابرها بپردازیم باید بگوییم که لازم است هرچند از کارگاهی در طول مدت زمان استفاده از تاور کرین آن را سرویس و یا تعمیر کنید. اگر در این زمینه به دنبال شرکت و افراد متخصصی می گردید، می توانید از کرین یاب کمک بگیرید.

سیم بکسل چیست و چرا در تاورکرین از آن استفاده می شود؟

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که سیم بکسل در واقع به طناب های فولادی گفته می شود که اغلب به صورت تاباندن رشته های فلزی دور یک هسته فولادی ساخته شده است! این سیم می تواند بر اساس نوع ساختارش وزن زیادی را تحمل کنید و کم ترین میزان فرسودگی و خمیدگی را داشته باشید. در واقع یک سیم بکسل خوب بر اساس هسته ی مرکزی اش شناخته می شود و از روی آن می توان تشخیص داد که این سیم از چه مرغوبیتی برخوردار است! سیم بکسل ها بر اساس نوع کاربردی که خواهند داشت از مواد اولیه متفاوتی از جمله موارد زیر تشکیل می شوند:

 • فولاد
 • پروپیلن
 • کنف
 • و …

همانطور که احتمالا شنیدید، این سیم ها بیشتر در سیستم های جابجایی سنگین مورد استفاده قرار می گیرند مانند پروژه های ساختمانی که در آن ها افراد و ابزارهای ساختمانی باید جابجا بشوند. وظیفه اصلی و کاربرد این سیم بکسل ها در یک تاورکرین به این شکل است که می تواند ظرفیت تحمل یک بار بسیار سنگین را تحمل کند و بارها را جابجا کند.

در چه پروژه هایی می توان از تاورکرین استفاده کرد؟

مهندسان جوانی که نمی دانند که کاربرد های اصلی این دستگاه چیست، این سوال برایشان پیش می آید که در چه پروژه هایی قادر هستند که از تاورکرین استفاده کنند؟ در واقع این دستگاه می تواند در کدام پروژه ها به عنوان یک بازوی اصلی مورد استفاده قرار بگیرد؟ برج سازی، سد سازی، سیلو سازی، پل سازی، ساختمان سازی، حمل کالا در بنادر جزو معمولی ترین و رایج ترین کاربری های این دستگاه است! در واقع کاربری این دستگاه اجازه می دهد که در پروژه های بالا به جای استفاده از نیروهای انسانی برای جابجایی کالاها و قطعات سنگین از تاورکرین برای جابجایی این کالاها و قطعات سنگین استفاده کرد.

تاریخچه استفاده و بوجود آمدن جرثقیل های برجی

شاید اولین جرثقیل برجی که در دنیا ساخته شده است به دوران یونان باستان برگردد که از انسان ها برای تحرک آن استفاده می شد، اما با مرور زمان و پیشرفت علم شاهد این بودیم که پروژه های ساختمانی و ابزار ساخت و ساز نیز رشد کرده اند تا اکنون که دستگاه هایی را داریم که به راحتی می توانند بارهای سنگین 40 یا 50 تنی را به راحتی جابجا کنند!

تا همین 500 سال پیش از این ابزار در بندرهای تجاری استفاده می شد تا زمانی که مهندسان متوجه شدند با استفاده از آن می توانند ساختمان های بلند تر و مستحکم تری را در زمان کم تری بسازند. طبق گزارش ها و آمارهای رسمی اولین جرثقیل برجی که برای ساختمان سازی مورد استفادهخ قرار گرفت، بعد از انقلاب صنعتی از آهن، چدن و فولاد ساخته شد.

دسته بندی تخصصی جرثقیل های برجی

در کمی بالاتر با انواع تاورکرین ها بصورت عمومی تر آشنا شدیم، اما حقیقت این است که در پروژه های ساختمانی برای انتخاب تاورکرین از دسته بندی های تخصصی تری استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع جرثقیل برجی از نظر ابعاد و سایز

در برخی موارد خاص لازم است که این ابزار پرکاربرد ساختمانی را بر اساس ابعاد و اندازه دسته بندی کرد که معمولا بصورت عمومی به آن ها جرثقیل برجی بزرگ و یا جرثقیل برجی کوچک می گوییم! از انواع کوچک می توان در کارخانه ها و کارگاه های تولیدی برای جابجایی وسایل و مواد اولیه استفاده کرد، اما نوع بزرگ در پروژه های ساختمانی بیشتر رایج است که احتمالا شما هم این مدل را بارها مشاهده کرده اید/

البته می توان جرثقیل های برجی نوعی سومی هم در این دسته بندی قرار داد که سایز متوسطی دارند و برای پروژه های پتروشیمی مانند استخراج نفت و گاز کاربرد دارند به همین علت در ایران معمولا مشتری خصوصی ندارد و بیشتر توسط شرکت های دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در انتخاب اندازه تاورکرین خود مشکل دارید و یا نمی دانید که کدام نوع را انتخاب کنید، توصیه می کنیم که حتما با ما تماس بگیرید تا بصورت رایگان شما را راهنمایی کنیم.

انواع تاورکرین از نظر مدل نصب شدن

این که چگونه می توانید جرثقیل برجی را در محل مورد نظر خود نصب کنید، خود نوعی دسته بندی است که در بالاتر بصورت جزئی تر به آن اشاره کردیم. تقسیم و دسته بندی جرثقیل برجی به دو نوع خود نصب شونده و کمک نصب شونده نوعی رایج است که باید توسط یک مهندس ناظر و یا مدیر پروژه نوع آن برای یک پروژه انتخاب شود چرا که تشخیص این که کدام نوع برای صرفه جویی منابع مناسب تر است، امری تخصصی است.

جرثقیل های برجی خود نصب شونده که به راحتی نصب و راه اندازی می شوند به منبع تغذیه خارجی و جرثقیل زمینی احتیاج دارند و به سرعت قابل استفاده و راه اندازی هستند، اما در نقطه مقابل جرثقیل های برجی کمک نصب شونده را داریم که باید توسط قطعات خاص و مخصوصی تا یک ارتفاع مشخص و اندازه گیری شده بالا بروند!

معمولا مهندسان ناظر پروژه و یا مدیران پروژه بر اساس میزان باری که می خواهند جابجا کنند از بین این دستگاه ها انتخاب می کنند. معمولا برای جابجایی بارهای سبک تر از جرثقیل خود نصب شونده و برای حمل بارهای سنگین از تاورکرین کمک نصب شونده استفاهد می شود. اگر شخصی را نمی شناسید که در دادن مشاوره در این زمینه بتواند به شما کمک کند، نگران نباشید می توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

دسته بندی جرثقیل برجی بر اساس شعاع حرکت

یکی دیگر از دسته بندی های تخصصی این دستگاه های پرکابرد، شعاع حرکت است که بر اساس آن می توان این دستگاه ها را به سه قسمت، ثابت، متحرک و بالارونده تقسیم کرد. مهندسان و مشاوران در این زمینه توصیه می کنند که بر اساس نقشه ی پروژه از انواع خاص و مورد نیاز این دستگاه ها استفاده شود چرا که در برخی از موارد شاهد این موضوع هستیم که با استفاده از نوع اشتباهی از جرثقیل برجی، منابع مالی و زمان صاحبان پروژه به هدر می رود!

اجاره تاورکرین:

اگر شما هم تصمیم خود را گرفته اید و آماده هستید که از جرثقیل برجی استفاده کنید، کافی است که خوددتان با مشاوره های مهندسان درون پروژه نوع دستگاه خود و مشخصات آن را مشخص کنید و با کارشناسان کرین یاب تماس بگیرید، اما اگر در این زمینه علاقه مند هستند که از یک مشاوره رایگان و حرفه ای استفاده کنید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از آن ها کمک بخواهید تا شما را بر اساس نیاز و هدفتان راهنمایی و بهترین دستگاه را به شما معرفی کنند.

اجاره تاورکرین یکی از فاکتورهای بسیار مهم در امر تجهیز گارگاهها و پروژه های عمرانی و صنعتی محسوب می شود . یک پروژه برای اینکه بتواند در زمان تعریف شده فعالیت های عمرانی خود را به پایان برساند نیاز به تجهیزات و دستگاههای باربرداری مناسب از قبیل جرثقیل  تاور کرین و یا اسانسور کارگاهی دارد . در بسیاری از کارگاهها اجاره تاورکرین با توجه به کاربرد و سرعت عملی که دارد مقرون به صرفه تر از جرثقیل می باشد . لذا مدیران کارگاهها ناچارند جهت پیشبرد و سرعت عملیات کاری پروژه خود اقدام به اجاره تاورکرین نمایند .

مهندسان پروژه برای اجاره تاورکرین باید به چه نکاتی توجه کنند؟

نکات زیر از مواردی است که مدیران و مهندسان پروزه ها در زمان اجاره تاورکرین باید به انها توجه نمایند .

ابعاد زمین و یا پروژه جهت اجاره تاورکرین بسیار حایز اهمیت می باشد . زیرا با توجه به ابعاد پروژه است که می توان تشخیص داد که چه تعداد تاورکرین جهت اجاره نیاز داریم .

نوع اسکلت ساختمان از دیگر موارد مهم جهت اجاره تاورکرین می باشد . معمولا در پروژه های اسکلت فلزی تاور کرین های سنگین تر و دارای سال ساخت بالاتری باید لحاظ گردد .

تعیین جا نمایی مناسب جهت نصب تاورکرین . جانمایی مناسب تاور کرین می تواند در جهت سرعت بخشیدن به عملکرد تاور کرین ها کمک نماید و از تداخل کاری انها جلوگیری  کند . در ضمن این که همپوشانی لازم را نیز محقق می کند .

تعیین تناژ تاورکرین نیز از دیگر موارد مهم قبل از اجاره تاورکرین می باشد .

تعیین برند و تیپ دستگاه نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم در فرایند اجاره تاورکرین محسوب می شود .

همانگونه که میدانیم بسیاری از پروژه های ایران با تاورکرین های اجاره ای انجام می شود و به پایان می رسد . تاور کرین های موجود در بازار دارای تناژها مختلفی هستند یعنی ما تاور کرین از تناز 3 تن تا 63 تن در بازار موجود داریم .حال هر پروژه بر اساس نوع عملیات اجرایی ونوع ساختمان و پروژه می تواند از یکی از این تاورکرینها استفاده نماید . در پروزه های سبک و دارای طبقات پایین، برای بالا بردن سرعت کار می توان به جای استفاده از جرثقیل و متحمل شدن هزینه های بالا با اجاره کردن یک تاورکرین سبک از مزایای تاورکرین استفاده نمود . به عنوان مثال در پروزه های سبک به جای اجاره جرثقیل با نصب یک تاور کرین 3 یا 4 تنی می توان سرعت نصب اسکلت فلزی و یا تیر ریزی ساختمان را تا چند برابر افزایش داد . تاور کرین به دلیل نوع ساختارشان سرعت عمل بسیار خوبی را در مقایسه با جرثقیل یا بالابرهای صنعتی دارند . به همین خاطر استفاده از این دستگاه بسیار مقرون به صرفه و همچنین در پیشبرد عملیات اجرایی برای مهندسان پروزه پر کاربرد خواهد بود . این دستگاه میتواند تا دوبرابر شعاع کاری خود یک شی را جابجا نماید و این مزیت در پیشرفت انجام کار قابل توجه می باشد.

تاورکرین ها تا چه ظرفیتی می توانند، بار را جابجا و بلند کنند؟

یکی از سوالات اصلی که باید قبل از خرید و یا اجاره تاورکرین باید بر اساس مهندسی ها به آن جواب صحیحی داده شود، این است که یک تاورکرین تا چه وزنی می تواند، بار را بلند کند؟ این جرثقیل های برجی بر اساس ویژگی هایی که دارند، دسته بندی می شوند که در ادامه بعضی از موارد را با شما بررسی و تحلیل می کنیم.

میزان ظرفیت یک جرثقیل برجی معمولی برای حمل بار و مشخصات آن

یک جرثقیل معمولی اگر آن را به ساختمان متصل نکنند، می تواند تا ارتفاع 40 تا 70 متر بدون این که به جایی متصل باشد می تواند بار را جابجا کند و طبیعتا هنگامی که به ساختمان متصل شود( انکاراژ ) این ارتفاع بیشتر می شود. معمولا حداکثر توان بالابری و وزنی که برای این جرثقیل ها برآور می شود، متغیر است ولی در عمل که بخواهید از آن ها استفاده کنید، مقدار این بار بر اساس تعریف ظرفیت شرکت سازنده این جرثقیل می باشد.

شما با خیال راحت می توانید تمام بارهای خود تا این ظرفیت را جابجا کنید و از بابت دستگاه هیچ نگرانی نداشته باشید. در اصل این تاورکرین ها هر چقدر که تکیه گاه قوی تر داشته باشند، توان آن ها برای ارتفاع و میزان وزن بالاتر می رود. معمولا برای استفاده صحیح از این دستگاه و رعایت تمامی نکات ایمنی از سوئیچ های اطمینان استفاده می شود که امنیت را تا حد زیادی بالا می برد. این سوئیچ ها می توانند خاصیت زیر را داشته باشند:

میکروسویچ های کنترل میزان حداکثری فشار کشش کابل

یکی از ویژگی های این میکرو سوئیچ ها این است که می تواند حداکثر فشار کشش کابل را کنترل کند. این کار باعث می شود که با اطمینان خاطر قادر باشید که بارتان را کنترل کنید تا از حد مجاز تجاوز نکند! همچنین این میکروسویچ در هنگام جابجایی می تواند کنترل های لازم برای بالابردن را نیز انجام دهد تا استرس اپراتور کاهش پیدا کند.

چرا تاورکرین ها سقوط نمی کنند؟

اگر به این جرثقیل های بزرگ و مرتفع نگاه کنید در ظاهر همه چیز غیر استاندارد است به صورتی که شاید برایتان حتی سوال ایجاد شود که چرا آن ها سقوط نمی کنند؟ چه چیزی آن ها را نگه داشته است؟ شاید اولین عنصری که در نصب یک تاورکرین به آن توجه ویژه ای می شود یک پد بزرگ بتونی است که به عنوان پشتیبان می تواند، کاربرد داشته باشد.

معمولا شرکت های بزرگ قبل از اقدام به گرفتن یک تاورکرین از چند هفته قبل پایه این محافظ بتونی را می ریزنند تا دستگاه جرثقیل برجی برسد. این پدها اصول خاصی برای درست شدن دارند که حدود 30 فوت با 30 پا در 4 پا است که برای جرثقیل های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد! این کار را باید با توجه به نوع جرثقیل خود انجام دهید که در این زمینه می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

اگر بخواهیم جواب این سوال را به صورت ساده بدهیم باید بگوییم که تمامی جرثقیل های ساختمانی را قبل از استفاده در ساختمان به زمین پیچ می کنند که این کار خیال شرکت ساخت و ساز یا فرد کارفرما را راحت کند. پس اگر نگران این هستید دستگاه شما در حین کار دچار سانحه شود، هیچ نگران نباشید!

جرثقیل های برجی چگونه سرهم می شوند و رشد می کنند؟

تاورکرین هایی که می خواهید از آن ها استفاده کنید در ابتدای کار بر اساس میزان ارتفاع سفارشی و ویژگی هایی که در نظر گرفته اید توسط 10 تا 12 تریلی یا وسایل حمل و نقل به محوطه مورد نظر شما می رسند. برای مونتاژ کردن این وسیله غول پیکر اپراتورها و افراد متخصص با کمک یک جرثقیل متحرک تمامی اجزا را به هم متصل می کنند تا تک تک بخش ها روی هم قرار بگیرند! معمولا طول ارتفاع هر بخش 12 متر یا 40 پا است!

دکل ها از پایه بصورت کاملا استاندارد باید محکم شوند تا از حادثه ها و سانحه های احتمالی جلوگیری بشود. منظور از دکل همان بخش های مثلثی شکل است که از ساختارهای شبکه ای ساخته شده و با استفاده از آن بار جابجا می شود. شاید برایتان سوال باشد که چرا این بخش باید مثلثی شکل باشد؟ ساختار مثلثی این قدرت را به دکل می دهد که راست بماند و کار خود را انجام دهد.

اگر در حین کار متوجه بشید که نیاز به افزایش ارتفاع دارید، کارشناسان علاوه بر زیرسازی مقاوم تر باید به فکر بزرگ کردن بخش دکل هم باشند. فرآیند افزایش ارتفاع و قرارگیری هر بخش روی بخش دیگر دارای پیچیدگی های خاصی است که شاید توضیح آن بصورت کامل از حوصله شما خارج باشد، اما اگر در این زمینه نیاز به مشورت و راهنمایی دارید، کافی است که تلفن را بردارید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ساختمان شده تمام شده است، باید با تاورکرین چه کنم؟

ساختمان ها که سرعت رشدشان با استفاده از جرثقیل های برجی بیشتر می‌شود در انتهای این کار برای جمع آوری تاورکرین همین سیستم را پیش می گیرند! در واقع جرثقیل برجی به همان شیوه که محکم شده و رشد کرده است، باید قطعاتش از هم باز شوند و دوباره به همان جای اول برگردند. البته انجام این کار مانند فرآیند نصب، فعالیتی تخصصی است که باید توسط تکنیسین های متخصص انجام بشود.

نکات ایمنی که باید در مورد جرثقیل های برجی آن ها را جدی بگیرید

حالا که کم و بیش با جرثقیل های برجی آشنا شده اید، لازم است که اطلاعات خود را در زمینه ایمنی این وسایل و دستگاه ها هم تا حد زیادی بالا ببرید. با بالا بردن اطلاعات در این زمینه می توانید از حوادث و خسارات مالی و جانی جلوگیری کنید. در ادامه مهم ترین نکات ایمنی در این زمینه را با هم بررسی می کنیم:

هر شخصی قابلیت نصب و یا جمع آوری تاورکرین را ندارد!

شما باید تنها از تیم و یا افراد متخصص و دارای مجوز کمک بگیرید تا دستگاه را برای شما سرهم کنند و یا آن را در پایان کار جمع آوری کنند زیرا همانطور که اشاره کردیم، فرآیند این کار کمی پیچیده است و نیاز به متخصص دارد. افراد دارای صلاحیت و یا تیمی که در این زمینه تجربه دارند، می توانند این کار را با سرعت و ایمنی بیشتری انجام دهند. اگر در این زمینه به دنبال افراد حرفه ای هستید، می توانید با کرین یاب تماس بگیرید.

تنها افراد با تجربه قابلیت اپراتوری این وسیله را دارند

شما نمی توانید به هر کسی که در این زمینه ادعا کرد، اعتماد کنید و این دستگاه عظیم الجثه را به آن بسپارید تا کار را برای شما انجام دهد، بلکه باید به دنبال بهترین افراد در این زمینه باشید. معمولا فردی که در این زمینه می خواهد کار کند، علاوه بر داشتن مهارت های تخصصی نیاز است که حتما سلامتی کاملی در چشمان و گوش های خود داشته باشد. همچنین فرد باید از نظر روحی فردی قوی باشد چرا که قابلیت کنترل شرایط در مواقع حساس را هم باید داشته باشد.

استفاده از بی سیم و یا حرکات دست

معمولا اپراتورها با کمک شخصی که به آن راهنمای اپراتور گفته می شود، قصد دارند که بار را جابجایی کنند و یا بار را در جای خاصی بگذرانند. در این زمینه باید فرد راهنمای اپراتور تاورکرین مهارت های نشان دادن علائم با دست را بلد باشد و یا بتواند به درستی فرد اپراتور را راهنمایی کند. در این زمینه استفاده از یک تیم تخصصی می تواند، تمامی این دغدغه ها را از بین ببرد.

بازرسی روزانه و هفتگی برای پیشگیری از مشکلات

جرثقیل های برجی که شما مشاهده می کنید، باید بصورت روزانه و هفتگی مورد بازبینی در عملکرد و قطعات قرار بگیرند. در واقع این شیوه کاری باعث می شود که مشکلات احتمالی قبل از بوجود آمدن شناسایی و برطرف شوند. یک تیم حرفه ای در این زمینه که تاورکرین را از آن گرفته اید، حتما طبق یک برنامه مدون و از پیش تعیین شده به انجام این کار می پردازد تا از بروز مشکلات جلوگیری کند.

فضای کافی برای چرخش جرثقیل برجی و کنترل های لازم جهت کنترل دستگاه

دو نکته مهم که در تمامی جرثقیل های برجی استاندارد به آن توجه می شود، این است که دستگاه شما دارای فضای کافی برای چرخش واست و یا میزان اختیارات کامل به فرد اپراتور داده می شود که در صورت نیاز سرعت دستگاه را کنترل کند؟ این دو موضوع جزو ویژگی های دستگاه های استاندارد و نصب ایمن آن هاست. در واقع اگر می خواهید بهترین استفاده از یک جرثقیل برجی را داشته باشید، باید قادر باشید که فضای کافی جهت چرخش آن و دادن اختیارات لازم به اپراتور برای کنترل دستگاه بدهید.

سخن آخر در مورد تاورکرین

حال که با این وسیله پرکاربرد در این صنعت آشنا شدید، می توانید نیاز خود در این زمینه را با تیم های حرفه ای و شرکت های معتبر برطرف کنید. اگر در این زمینه مردد هستید و یا احساس می کنید، سوالی دارید که همچنان جواب آن را دریافت نکرده اید، می توانید از کارشناسان کرین یاب کمک بگیرید. کارشناسان ما با مشاوره رایگان به شما اطلاعات خوبی در این زمینه می دهند که می توانید از آن ها استفاده کنید.