تاور کرین

ساخت پایه تثبیت تاورکرین

ساخت پایه تثبیت تاورکرین

ساخت پایه تثبیت تاورکرین

ما در این مطلب قصد داریم تا در ابتدا تاورکرین را معرفی کرده و سپس به هر آنچه که لازم است در مورد ساخت پایه تثبیت تاورکرین بدانید، بپردازیم. لازم به ذکر است که امروزه استفاده از تاورکرین‌ها در پروژه‌های ساختمانی بسیار رایج است. به همین دلیل است که حفظ امنیت تاورکرین‌ها در بسیاری از صنایع به خصوص صنعت ساختمان سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در صنایع مختلف عمدتاً از تاورکرین‌ها برای جابجایی انواع تجهیزات در ارتفاعات مختلف استفاده می‌شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای اینکه تاور کرین به‌ صورت ثابت و ایمن به زمین متصل شود و در طول پروژه ساختمانی مشکلی مانند سقوط و یا لغزش تاورکرین رخ ندهد، لازم است تا با استفاده از پایه‌های خاص تاورکرین بر روی زمین تثبیت شود.

معرفی کامل تاورکرین

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، تاورکرین‌ها در واقع، جرثقیل‌های عظیمی هستند که در بیش‌تر موارد از آن‌ها برای ساخت برج و ساختمان سازی استفاده می‌شود. علاوه بر این، تاورکرین‌ها یکی از مهم‌ترین و کارآمد‌ترین ماشین‌ها در بخش‌های برج‌ سازی، راه‌ سازی، سد ‌سازی و به طور کل در هر پروژه‌ای که نیاز به جابجایی‌های گسترده اجسام بزرگ در ارتفاع وجود دارد، است.

باید بدانید که تاورکرین‌ها قابلیت چرخش 360 درجه بر روی یک پروژه ساختمان سازی از بالا را دارند. ساختار تاورکرین به طور کلی شامل یک پایه یا برج، یک بازو، اتاقک فرمان، وزنه‌ای به منظور حفظ تعادل سازه، قلاب، کابل، قرقره و غیره است.

تاورکرین‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن‌ها نیازمند پایه تثبیت مخصوص به خود نیز هستند. از جمله انواع تاورکرین می‌توان به تاورکرین سوار شده روی وسیله نقلیه، تاورکرین برجی، تاورکرین زیرزمینی، تاورکرین خزنده، تاورکرین ریلی، تاورکرین بندر، تاورکرین شناور، تاورکرین هوایی و همچنین تاورکرین تلسکوپی اشاره کرد.

آشنایی با پایه تثبیت تاورکرین

در این بخش از ساخت پایه تثبیت تاورکرین قصد داریم به معرفی پایه تثبیت تاورکرین بپردازیم. پایه تثبیت تاورکرین از جمله تجهیزات ضروری در زمان نصب و اجرای تاورکرین بر روی پروژه‌های مختلف به شمار آمده و به همین دلیل بسیار پرکاربرد نیز است. بهتر است بدانید که پایه‌های تثبیت تاورکرین دارای عملکرد منحصر به فردی هستند و می‌توانند انواع تاورکرین‌ به خصوص تاورکرین‌های ثابت را به ‌راحتی و با ایمنی کامل بر روی زمین متصل نگه دارند.

توجه داشته باشید، به منظور محکم کردن پایه‌های تثبیت تاورکرین، استفاده از بتن، پیچ‌ و مهره‌های باکیفیت بسیار ضروری است. همچنین، به طور کلی نصب و اجرای تاورکرین یک فعالیت تخصصی به شمار آمده و نیازمند کمک گرفتن از یک مجموعه با تجربه در این زمینه شامل تکنسین و کارشناس حرفه‌ای است. پس از نصب محکم و اصولی پایه‌های تثبیت بر روی زمین، می‌توان به ‌راحتی تاورکرین را بر روی پایه‌ها وصل و از آن استفاده کرد.

ساخت پایه تثبیت تاورکرین ، ساختار پایه تثبیت تاورکرین

پایه تثبیت تاورکرین‌ها از چهار تکه فلز ساخته شده است و تاورکرین‌ها نیز اصولاً باید بر روی این چهار تکه به‌ خوبی نصب شوند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این چهار تکه فلز این است که می‌توان ابعاد آن‌ها را بر اساس شرایط و ابعاد پروژه تنظیم کرد. در حقیقت، قابلیت تغییر ابعاد این 4 پایه، سبب می‌شود تا هیچ محدودیتی در استفاده و نصب تاورکرین‌ها بر روی تین پایه‌های تثبیت وجود نداشته باشد.

توجه داشته باشید که تاورکرین و پایه‌های آن بر اساس نوع زمینی که تاورکرین باید بر روی آن نصب ‌شود و همین‌طور بر اساس ابعاد پروژه، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. اگر قصد استفاده از تاورکرین در پروژه‌های نسبتاً بزرگ که نیاز به حمل بارهای بسیار سنگین است، دارید، بهتر است از پایه‌های تثبیت با قطعات فلزی بیشتر از 4 عدد استفاده کنید. غالباً پایه‌های تثبیت تاورکرین مورد استفاده در فرآیند ساخت پایه تثبیت تاورکرین از جنس فولاد بسیار با کیفیت ساخته می‌شوند.

به همین دلیل است که این پایه‌ها در برابر فشار و همین‌طور ضربه بسیار مقاوم هستند. علاوه بر این، استفاده از فلز فولاد سبب می‌شود تا نصب تاورکرین بر روی آن‌ها کاملاً ایمن شود و به این ترتیب تاورکرین در پروژه‌های ساختمانی عملکرد خوبی خواهد داشت.

اجزای مختلف پایه‌های تثبیت تاورکرین

در این بخش از مبحث ساخت پایه‌های تثبیت تاورکرین قصد داریم به معرفی اجزای پایه‌های تثبیت تاورکرین بپردازیم. از جمله مهم‌ترین اجزای پایه‌های تثبیت تاورکرین گوشواره‌های پایه‌های تثبیت هستند. این گوشواره‌ها به طور کاملاً اختصاصی و اصولی ریخته‌گری می‌شوند. گوشواره‌های پایه‌ تثبیت، در حقیقت، تعدادی صفحات خاص هستند که به منظور اتصال تاورکرین بر روی پایه از آن‌ها استفاده می‌شود.

بر روی این صفحات سوراخ‌هایی با ابعاد مختلف وجود دارد که به آسان‌تر کردن عملیات اتصال تاورکرین کمک می‌کند. یکی دیگر از قطعات مهمی که در پایه‌های تثبیت تاورکرین وجود دارد، نبشی و لچک است. در واقع، نبشی و لچک، قطعاتی هستند که وظیفه محکم‌کاری و جلوگیری از چرخش پایه‌های تثبیت، در زمان فعالیت و استفاده از تاورکرین را دارند.

در مورد نبشی، باید به این موضوع توجه داشته باشید که قوطی‌های نبشی نیز از جمله اجزای پایه تثبیت به حساب آمده و به حفظ ساختار پایه کمک می‌‌کنند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که استفاده از نبشی‌های گرد در ساختار پایه تثبیت، نسبت به سایر انواع نبشی بسیار رایج‌تر است.

دقت داشته باشید که تمامی این قطعات، به صورت محکم به پایه‌های تثبیت تاورکرین متصل شده و اجازه نمی‌دهند که در زمان فشار و فعالیت تاورکرین، پایه تثبیت به سمت دیگری متمایل شده و یا بچرخد. شایان ذکر است که استفاده از تمامی این اجزا در زمان ساخت پایه تثبیت تاورکرین و قبل از شروع پروژه‌های ساختمانی، به میزان بسیار زیادی بر روی امنیت پروژه تاثیرگذار بوده و از بروز آسیب و اتفاقات ناگوار به میزان قابل توجهی جلوگیری کند.

فرآیند ساخت پایه تثبیت تاورکرین

لازم است بدانید که پر استفاده‌ترین و به صرفه‌ترین پایه‌های تثبیت، استفاده از 4 پایه‌ی فلزی در 4 طرف قطعه اصلی یا اصطلاحاً قطعه مادر است. در ادامه این چهار قطعه فولادی توسط فونداسیون بتنی بر روی زمین محکم می‌شوند. در ادامه به شرح فرآیند نصب پایه تثبیت تاورکرین می‌پردازیم.

  1. اولین قدم انجام محاسبات مربوط به گودبرداری زمین است. در حقیقت، تمامی محاسبات مربوط به حفاری و نصب پایه‌ها بر اساس تناژ، میزان تحمل وزن بار، توسط تاورکرین و ارتفاع تاورکرین در این مرحله مشخص و انجام می‌شود. توجه داشته باشید که گودبرداری مرحله بسیار مهمی بوده و در حفظ ایمنی و استحکام تاورکرین نقش اساسی دارد.
  2. پس از گودبرداری زمین، میلگردها و پایه‌های تثبیت باید در داخل زمین به وسیله پیچ و مهره‌های بسیار باکیفیت نصب می‌شوند.
  3. میلگردها طی فرآیند مش بندی در داخل فرم‌ها نصب و تراز می‌شوند. توجه داشته باشید که مش بندی و بتن ریزی در نصب پایه بسیار مهم هستند.
  4. سپس روی پایه تثبیت با استفاده از بتن پوشانده می‌شود. در این مرحله، پیوستگی و حفظ نظم در زمان بتن ریزی بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل است که متخصصان این حوزه همواره توصیه می‌کنند که در مرحله بتن ریزی فرآیند ساخت پایه تثبیت برای تاورکرین از یک گروه با تجربه و حاذق کمک بگیرید.

نکاتی در مورد پایه‌های تثبیت که بهتر است بدانید

در ادامه این بخش قصد داریم به برخی نکات بسیار مهم در مورد پایه‌های تثبیت تاورکرین که در زمان خرید پایه تثبیت، نصب و ساخت پایه‌ تثبیت تاورکرین باید بدانید، بپردازیم.

  1. لازم به ذکر است که پایه تثبیت تاورکرین متناسب با نوع تاورکرین، تناژ، نوع زمین، فونداسیون و سایر موارد اینچنینی متفاوت است. پایه تثبیت تاورکرین دارای اندازه و سایزهای مختلفی است و به صورت پینی یا پیچی استفاده و بر روی زمین نصب می‌شود.
  2. بهتر است بدانید که در اغلب موارد از پایه تثبیت پینی برای تاورکرین‌های سنگین و از پایه تثبیت پیچی برای تاورکرین‎های سبک استفاده می‌شود. علاوه بر این، پایه‌های تثبیت متناسب با نوع تاورکرین به سه دسته پایه‌های ریلی، متحرک و ثابت تقسیم می‌شوند.
  3. در اکثر موارد از پایه‌های ریلی و پایه متحرک برای تاورکرین‎هایی که در زمان انجام کار نیاز به حرکت دارند، استفاده می‌شود. این در حالی است که معمولا برای تاورکرین‌های برجی از پایه‌های ثابت استفاده می‌کنند.

نحوه قیمت گذاری پایه تثبیت تاورکرین

پایه‌های تثبیت تاورکرین از جمله محصولات بسیار کاربردی هستند که در بسیاری از صنایع به خصوص پروژه‌های ساختمانی با هدف ثابت نگه ‌داشتن تاورکرین کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که پیش از این نیز گفتیم، این پایه‌های تثبیت دارای اجزای مختلفی هستند که هر کدام از این اجزا، کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

پایه‌های تثبیت متناسب با نوع تاورکرین انتخاب و اجرا می‌شوند. بنابراین در فرآیند قیمت گذاری پایه تثبیت تاورکرین عوامل مختلفی تاثیر دارند. از جمله عوامل تاثیرگذار می‌توان به نوع پایه، تجهیزات لازم برای نصب و ساخت پایه، ارتفاع، نوع زمینی که پایه بر روی آن نصب می‌شود و فونداسیون اشاره کرد.

جمع بندی

پایه‌های تثبیت تاورکرین محصولات بسیار کاربردی و مهمی در پروژه‌های ساختمانی به‌ منظور ثابت نگه‌ داشتن تاورکرین‌ها و افزایش ایمنی آن‌ها به شمار می‌آیند. ما در این مطلب تلاش کردیم تا به طور کامل و اصولی به معرفی تاورکرین، پایه تثبیت تاورکرین، فرآیند ساخت پایه‌ تثبیت تاورکرین و در نهایت قیمت تاورکرین بپردازیم.

اگر شما نیز در مورد استفاده از تاورکرین‌ها تجربه، اطلاعات و یا سوالی دارید، لطفاً در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.