آسانسور کارگاهی

معرفی ویژگی‌های بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

استفاده از ابزار مناسب برای اجرای پروژه‌های ساختمانی به ویژه در مجتمع‌های بزرگ، جهت افزایش ایمنی و انجام صحیح کارها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان می‌توان به آسانسورهای کارگاهی که برای تردد بین طبقات، جابه‌جایی افراد و مصالح ساختمانی به کار می‌روند اشاره نمود. در حال حاضر استفاده از این ابزار پیشرفته ساختمانی به دلیل ایمنی بالا، افزایش سرعت انجام کارها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها گسترش بسیاری پیدا کرده است. به همین جهت قصد داریم در این مقاله در خصوص ویژگی‌های این ابزار ساختمان و معرفی ویژگی‌های بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا توضیحاتی را خدمتتان شرح دهیم.

مزایای استفاده از آسانسورهای کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی برای افزایش سرعت انجام کارها و کنترل هزینه‌ها در پروژه‌های مختلف ساختمانی و تاسیساتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم است بدانید جابه‌جایی افراد به صورت ایمن در بین طبقات ساختمان‌های نیمه‌کاره نمونه‌ای از کاربردهای مهم این آسانسورهای به حساب می‌آید. همچنین مجهز بودن به سیستم‌های پاراشوت، سیستم‌های پیشگیری کننده از سقوط و برخورداری از قابلیت سیستم محرک نوار دنده‌ای از جمله مزایای استفاده از آسانسورهای کارگاهی محسوب می‌شوند.

علاوه بر آن امکان طراحی حفاظ ایمنی دورتادور محفظه آسانسور، قابلیت طراحی در ظرفیت‌های متنوع جهت افزایش ایمنی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها نمونه‌هایی دیگر از ویژگی‌ها و مزیت‌های مهم انواع مختلف آسانسورهای کارگاهی هستند.

کاربردهای بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

با توجه نوع ساختار و مزایایی که آسانسورهای کارگاهی دارند به راحتی می‌توان از آنها در پروژه‌های مختلف عمرانی استفاده کرد. به طور مثال به کار گیری و نصب در پروژه‌های ساختمان‌سازی کوچک و بزرگ، ساخت تونل و پل‌ها، پروژه‌های استخراج نفت و گاز و استفاده در صنعت کشتی‌سازی از جمله کاربردهای این نوع آسانسورها به حساب می‌‌آیند. همچنین به عنوان دیگر کاربردهای آنها می‌توان به  بهره‌برداری از دودکش‌ها و بویلرها، استخراج از معادن، راه‌اندازی برج‌ها و دکل‌های رادیویی اشاره نمود‌.

انواع آسانسورهای کارگاهی

این ابزار ساختمانی متناسب با ظرفیت و ارتفاع پروژه در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. اما در حالت کلی باید بدانید این آسانسورها که برای حمل‌ونقل در محیط‌های صنعتی و پروژه‌های ساختمانی به کار می‌رود به دو دسته آسانسورهای ثابت و  متحرک تقسیم می‌شود. البته لازم به ذکر است پس از تعیین نوع آسانسور توجه به ظرفیت آسانسور است که می‌تواند در تعیین انواع مختلف آن تاثیرگذار باشد.

مشخصات آسانسور کارگاهی ثابت

این نوع از بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا برای استفاده در محل چاهک آسانسور نصب می‌شوند. البته لازم به ذکر است پس از اتمام پروژه ساختمانی، در چاهک در نظر گرفته شده آسانسور معمولی ساختمان نصب می‌گردد. علاوه بر آن باید بدانید این نوع از آسانسورها معمولاً قابلیت افزایش قدرت یا به کارگیری جک‌های هیدرولیکی قوی را دارند. همچنین در انواع مختلف آسانسورهای کارگاهی ثابت، زنجیری، کابلی، هیدرولیکی و آکاردئونی تولید می‌گردند.

ویژگی‌های آسانسور کارگاهی متحرک

آسانسورهای متحرک را بدون نصب در چاهک آسانسور در مکان مورد نظر می‌توان استفاده کرد. به طوری‌که معمولاً برای پیشبرد پروژه‌های موقت درون شهری مناسب هستند. همچنین در انواع مختلف آسانسورهای کارگاهی متحرک عمودی و افقی تولید می‌شوند. علاوه بر آن به عنوان کاربرد این نوع آسانسورها می‌توان به حمل بارهای سنگین، تعویض چراغ‌های دکل‌ها یا پاکسازی شیشه‌ ساختمان‌های بلند اشاره نمود.

اجزای تشکیل دهنده آسانسور کارگاهی

قطعات مختلفی برای ساخت آسانسورهای کارگاهی  به کار می‌رود که وجود برخی از آنها برای جلوگیری از سقوط آسانسور کارگاهی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. بر این اساس باید به عنوان اجزای اصلی آسانسور کارگاهی به برج دکل، سیستم رانندگی، کابین، محافظ فلزی، ورق کف، محفظه فرود، تابلوی برق، حفاظ دکل، نرده امگا و در ورودی اشاره نمود.

قسمت‌های ایمنی آسانسور کارگاهی

همانطور که گفتیم این نوع آسانسورها از قطعات مختلفی ساخته می‌شوند که برخی از آنها برای جلوگیری از سقوط آسانسور، افزایش ایمنی و کنترل دستگاه به کار می‌روند. بر این اساس در ادامه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

 1. حفاظ اطراف اتاقک آسانسور: این حفاظ که در اطراف اتاقک آسانسور نصب می‌شود مانع از ورود افراد متفرقه به داخل آسانسور می‌گردد. بنابراین از بروز خطراتی که احتمال دارد توسط افراد نابلد ایجاد شود جلوگیری می‌نماید.
 2. نرده امگا یا نرده ایمنی بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا: این نرده از ورود اجسام و افراد متفرقه به داخل کابین آسانسور جلوگیری می‌کند. همچنین نصب این نرده جهت ممانعت از بروز خطر سقوط افراد یا اجسام از داخل آسانسور به بیرون، به ویژه در زمان حرکت آسانسور بین طبقات از اهمیت بالایی برخوردار است.
 3. سوئیچ ایمنی: وجود این سوئیچ که بر روی درب ورودی آسانسور کارگاهی نصب می‌شود برای جلوگیری از سقوط آسانسور و بروز حوادث ناگوار بسیار اهمیت دارد.
 4. محدود کننده مسیر انتهای حرکت: این محدود کننده در انتهای مسیر حرکت آسانسور قرار می‌گیرد و جهت جلوگیری از سقوط آسانسور و کابین آن نقش بسزایی دارد.
 5. پاراشوت یا ترمز اضطراری: ترمز اضطراری قسمتی از سیستم مکانیکی آسانسور کارگاهی است و زیر یا بالای چهارچوب کابین آسانسور قرار دارد.

نحوه انتخاب بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

پیشرفت روش‌های مختلف ساخت‌وساز و به کارگیری شیوه‌های نوین و ابزارهای مناسب برای این مسئله، سبب گردیده استفاده از آسانسورهای کارگاهی در پروژه‌های ساختمانی رونق بسیاری پیدا کند. در همین راستا شرکت‌های متعددی اقدام به تولید انواع مختلف این نوع از آسانسورها با ویژگی‌های متنوع کرده‌اند.

بنابراین برای انتخاب آسانسور مناسب، جهت انجام پروژه‌های گوناگون عمرانی باید ملاک‌ها و معیارهای مختلفی را در نظر گرفت. البته باید به این نکته اشاره کنیم انتخاب این آسانسورها باید به گونه‌ای باشد که باعث افزایش امنیت و سرعت انجام کارها شود.

همچنین باید توجه کنید انتخاب ظرفیت آسانسور، باید متناسب با تعداد افرادی باشد که در انجام پروژه‌های کارگاهی درحال فعالیت هستند. همچنین توجه به حجم و نوع مصالحی که در پروژه مدنظر جابه‌جا می‌شوند، هنگام انتخاب بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا اهمیت بسیار زیادی دارد. علاوه بر آن اندازه فضایی که برای نصب آسانسور در پروژه ساختمانی در نظر گرفته شده، در تعیین نوع و اندازه آسانسور تاثیرگذار است.

از دیگر فاکتورهای موثر در انتخاب این وسیله توجه به ارتفاع سازه و میزان سرعتی است که  آسانسور می‌تواند در مسیر رفت و برگشت داشته باشد. نوع برق مصرفی در کارگاه، میزان توان و قدرت الکتروموتور هم از عوامل تاثیرگذار در انتخاب نوع مناسب آسانسور محسوب می‌شوند. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم بودجه‌ای که برای خریداری آسانسور کارگاهی در هزینه‌های جاری پروژه ساختمانی تعریف شده است، فاکتور مهم دیگری در انتخاب آن به حساب می‌آید.

نکات مهم استفاده از آسانسور کارگاهی

هنگام استفاده از آسانسورهای کارگاهی باید به نکاتی مهمی توجه نمایید تا کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند. به طور مثال باید از حمل و جابه‌جایی افراد و مصالح بیش‌تر از ظرفیت آسانسور جلوگیری نمایید. همچنین باید فضای چاهک آسانسور در آسانسورهای ثابت، کاملاً پوشیده شده و دارای کف، سقف و دیوارهای محکمی باشد.

علاوه بر آن باید توجه کنید دیوار‌های چاهک آسانسور باید فاقد هرگونه ترک‌خوردگی بوده و سطحی کاملا صاف، یکنواخت و تراز داشته باشند. در نهایت باید توجه نمایید وجود وزنه لامپ‌های تونلی، کلید قطع اضطراری، وزنه تعادل، سیستم ریل‌های راهنما، گاورنر و سیم بکسل درون چاهک از الزامات نصب آسانسور کارگاهی در محوطه کارگاه محسوب می‌شوند.

به عنوان دیگر نکات استفاده از آسانسور باید از عملکرد صحیح قطعات ایمنی مثل پاراشوت قبل از راه‌اندازی آسانسور مطمئن شوید. در نهایت حتما به افرادی که در کارگاه ساختمانی حضور دارند نحوه استفاده از بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا را آموزش دهید تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کنید. به عنوان مثال تاکید نمایید هیچ‌گاه هنگام حرکت آسانسور به  نرده امگا نزدیک نشوند.

سرویس‌های دوره‌ای آسانسور کارگاهی

یکی دیگر از نکات مهم استفاده از آسانسورهای کارگاهی بررسی و ارزیابی عملکرد آن به صورت ماهانه، هفتگی و حتی روزانه محسوب می‌شود. در این‌صورت می‌توانید از وقوع خطرات احتمالی ناشی از خرابی قطعات ایمنی آسانسور در محیط کارگاهی جلوگیری ‌نمایید. بر این اساس هنگام سرویس‌های دوره‌ای باید موارد زیر را لحاظ کنید:

 • بازدید از کابل‌گیرها، کابل ارتفاعی و کابل جمع‌کن
 • بررسی ترمزها
 • بازبین از کابین، اتصالات جوش و وضعیت ورودی و خروجی‌ها
 • بازدید از رولیک، چرخ دنده‌ها و توجه به اتصالات روی سکشن‌ها
 • بررسی وضعیت روغن‌کاری و روان‌کاری
 • بررسی تابلو برق و کلیه کنتاکتورها
 • تعیین تیم پشتیبانی حرفه‌ای برای انجام تعمیرات و نگهداری از آسانسور

بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

در حال حاضر به دلیل افزایش پروژه‌های مختلف ساختمانی و عمرانی، پیشرفت سبک ساخت‌وساز و تاکید بر مکانیزه شدن کارها، استفاده از مدل‌ها گوناگون آسانسورهای کارگاهی گسترش پیدا کرده است. بنابراین با توجه به نیاز بازار، برندهای مختلفی اقدام به ساخت انواع مختلف آسانسورهای کارگاهی با ظرفیت‌ها و ویژگی‌های گوناگون کرده‌اند.

بنابراین بین نمونه‌های مختلف برندی که بیشتر به مسائل ایمنی و استحکام آسانسور توجه نماید هنگام انتخاب ارجحیت دارد. همچنین امکان تولید در مدل‌های مختلف متناسب با نیازهای کاربران و استفاده از لوازم با کیفیت در تولید نیز به عنوان فاکتورهای تعیین‌کننده انتخاب بهترین برند تولید آسانسور‌های کارگاهی به حساب می‌آیند.

قیمت بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا

عوامل مختلفی در تعیین قیمت آسانسور کارگاهی موثر هستند که به عنوان نمونه می‌توان به ویژگی‌های فنی از قبیل ظرفیت باربری، سرعت حرکت، تعداد و توان موتورها، نوع سکش و غیره اشاره نمود. علاوه بر آن نام برند سازنده، نحوه گارانتی و خدمات پس از فروش از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت بهترین آسانسور های کارگاهی دنیا محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

استفاده از آسانسورهای کارگاهی در محیط‌های مختلف صنعتی و کارگاهی حساسیت بالایی دارد. بنابراین باید این محصولات را از جایی مطمئن که امنیت آسانسور و عملکرد صحیح آن را تضمین می‌کند تهیه نمایید. نکته مهم دیگر هنگام انتخاب آسانسور کارگاهی توجه به مشخصات و ویژگی‌های فنی آسانسور ضمانتنامه و گارانتی محصول خریداری شده است. همچنین باید اجرا و نصب صحیح آسانسور در محل کارگاه را بر عهده تیمی قرار دهید که در این زمینه تجربه، دانش و تخصص کافی داشته باشد.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.