تاور کرین

واردات قطعات تاورکرین

واردات قطعات تاورکرین

واردات قطعات تاورکرین

هر فرد عادي مي تواند جرثقيل هاي بسياري را در كلان شهرهاي بزرگ مشاهده كند. تاوركرين ها ابزاري حياتي براي بلند کردن مواد سنگین مانند فولاد و بتن ، مشعل های استیلن، موتورها و ژنراتورها به منظور ساخت و ساز راخت و ايمن مي باشند.چيزي كه اين سازه هاي عظيم را سرپا و بدون واژگوني نگه داشته و به طور ايمن و كارامد قادر به بلند كردن وزنه هاي سنگين مي كند وجود قطعات با كيفيت در آنها مي باشد. با پيشرفت و توسعه ساختارهاي شهري نياز به ماشين الات سنگین  مطابق با نياز مشتريان جزء شماره ثابت شركت هاي ساخت و ساز قرار گرفته است.تنها مشكل پيش روي اين نهادها عدم توليد  قطعات مورد نياز در داخل كشور است كه با اقدام به واردات اين مشكل تا حدودي هموار شده است. تامين قطعات هميشه يكي از مهمترين دغدغه پيمانكاران و صاحبان پروژه هاي بزرگ بوده است،به همين دليل طي چند سال گذشته مقوله واردات قطعات تاورکرین به بحثي داغ تبديل شده است.

واردات تجهیزات قطعات یدکی تاوركرين از آن جهت مهم است كه در صورت هر گونه تحریم یا کمبود كارفرمايان معطل نمانند.ما نيز در این مقاله سعي كرديم شما را با اصول اولیه عملكرد و واردات قطعات تاوركرين بيشتر آشنا مي كنيم.

چگونه يك تاوركرين را بشناسيم ؟

تاور کرین ها رایج ترین ابزارلات در پيشرفت پروژه هاي ساختماني،سدسازي و كلا اهداف عمران و آبادي است. اين نوع جرثقيل به دلیل ارتفاع بلندش در ساخت سازه ها،باي وظايفي از جمله انتقال و مانور اجسام از مکانی به مکان دیگر مورد استفاده قرار مي گيرد. معمولا اپراتور جرثقیل برج مسئول راهنمايي و نحوه حمل و نقل تجهیزات و مصالح مي باشد. امروزه تاوركرين جزء جدايي ناپذير صنعت ساخت و ساز است و بدون آن اجسامي از قبيل فولاد ، بتن، ابزارهای بزرگ مانند مشعل ها و ژنراتورهای استیلن و طیف گسترده ای از مصالح ساختمانی قابل جابه جايي نيست.

حتما مي دانيد،اغلب تصادفات جرثقیل ها به دلیل سهل انگاری و يا عدم وجود قطعات مناسب است، در غير اينصورت از صدمات فاجعه بار آنها راه خلاصي نيست. بنابراين،چه واردات قطعات تاوركرين و چه ساخت داخلي آنها باید دارای مزیت های رقابتی و باكيفيت در تجهیزات مهندسی باشد كه هم اكنون بسياري از برندهاي معروف اقدام به توليد آن در بازار جهاني كرده اند. جرثقیل های برجی به طور کلی از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند: پایه، دکل یا برج و واحد چرخان تشكيل مي شوند.

پایه: پایه تکیه گاه اصلی جرثقیل است و کل وزن جرثقيل را تحمل می کند.

دکل یا برج: دکل به پایه جرثقيل متصل است و به آن ارتفاع و استحکام لازم را می بخشد.

واحد چرخان: اين قسمت شامل یک چرخ دنده و موتور است که به بالای دکل متصل مي شود و به جرثقیل اجازه می دهد تا در امتداد محور خود بچرخد. به نوبه خود، واحد چرخشی از سه بخش تشکیل شده است:

بازوی کاری: یک عنصر افقی که بار را حمل می کند.

بازوی ماشینی: عنصر افقی است که موتور باربر را نگه می دارد و شامل کنترل های الکترونیکی، کابل و وزنه های تعادل بتنی برای حفظ تعادل است.

کابین اپراتور: فضایی است که اپراتور تمام وظایف جرثقیل را در آن انجام می دهد.

يك تاورکرین هاي معمولی دارای مشخصات زیر است، اما بسته به مدل و سازنده متفاوت هستند:

 • حداکثر ارتفاع بدون پشتیبانی: 265 فوت یا 80 متر.
 • حداکثر حمل بار: 230 فوت یا 70 متر
 • حداکثر قدرت بالابری: 19.8 تن یا 18 تن متریک
 • وزنه های تعادل: 20 تن یا 16.3 متریک تن

اهميت واردات قطعات تاور کرین

یکی از اولین سوالاتی که فردي با ديدن جرثقیل برج به ذهنش مي رسد اينكه این سازه ها چطور به صورت عمودی و بدون واژگوني قرار می گیرند.جواب اين سوال اينكه تاوركرين ها به صورت قطعات جداگانه به صاحبان پروژه های ساختمانی تحویل داده می شوند و سپس در محل مونتاژ می شوند. نصاب‌ها بخش قطعات جرثقيل را سرهم و مونتاژ مي كنند، پس از اتمام این مونتاژ و با نصب وزنه های تعادل،جرثقیل مي تواند به لطف ساختار مثلثی خود به حالت قائم بماند. نحوه نصب تاوركرين اهميت وجود قطعات را دو چندان مي كند زيرا اگر قطعه اي معيوب و فرسوده باشد كار جرثقيل به درستي صورت نمي پذيرد و همين امر موجب واژگوني و صدمات جبران ناپذيري مي شود.

از طرفي اگر مي خواهيد در كوتاه ترين زمان پروژه هاي خود را به مثمر برسانيد قطعا علاوه بر ابزارالات لازم نياز به قطعات با كيفيت و قیمت مناسب داريد.در كشورمان شركت هاي زيادي در زمينه خريد و فروش جرثقيل برج و قطعات آن با هدف تامین نیاز شركت ها به قطعات باکیفیت و مطابق استانداردهای بین المللی باقیمتی مناسب و منصفانه فعاليت مي كنند و با سالها تجربه نقش پررنگی در بازار ایران ایفا کند.پروژه هاي موفق زيادي به دليل خدمات نصب و راه‌اندازی ،مونتاژ ،تعمير و نگهداري و تامين و واردات قطعات تاورکرین راه اندازي و تكميل شدند. البته نبايد از اين نكته غافل شد كه دليل اكثر اين موفقيت ها وجود قطعات با كيفيت ،اصل و مرغوب وارداتی است كه وارد كشور مي شود.طي چند سال گذشته نيز واردات انواع قطعات تاوركرين يكي از مهم ترين خدمات شركت هاي اين حوزه مي باشد كه در بازار ايران نيز نقش پر رنگي پيدا كرده است.

شركت هاي زيادي در ايران وظيفه واردات قطعات تاوركرين را بر عهده دارند و مي توانيد بصورت کاملا سفارشی قطعات موردنیاز خود را از آنها خريداري كنيد. طي چند سال گذشته واردات قطعات تاوركرين رشد چشمگيري داشته و كارفرمايان زيادي با هزینه بسیار کم به قطعات با كيفيت دسترسي داشته اند. اغلب شركت هاي وارد كننده گارانتی تمامی قطعات و لوازم جانبی تاورکرین را به همراه بیمه نامه حمل و نصب انجام مي دهند كه كار خريد و فروش را آسان تر كرده است. هنگام خريد از شركت هاي وارد كننده اين نكته را در نظر داشته باشيد كه تمامی ماشین آلات وارد شده به کشور توسط تیم مجرب و باسابقه انجام شود تا در صورت وجود هرگونه نقصی مورد تعمیر و حتی تعويض قرار گیرد.

 

تعمیر و نگهداري قطعات تاور کرین

احتمالا ديگر تا به الان اين موضوع برايتان روشن شده كه اکثر جرثقیل ها سنگین وزن هستند، اما تاور کرین ها به طور خاص و بيش از حد سنگین مي باشند. این سازه هاي بسیار سنگین نیاز به لنگر و پايه نصب دقیق و قوی دارند كه به خوبی آنها را نگه دارد. برای ایمن نگه داشتن این لنگر، اپراتور جرثقیل باید به خوبی آموزش دیده و با تجربه باشد، زیرا حرکات تند، بارگذاری جانبی و ضربه ای، نوسان سریع و توقف ناگهانی همگی باعث فرسودگي زودرس جرثقیل و قطعات آن مي شود.

تعمیر و نگهداری خدمات جرثقیل اغلب به عنوان یک هزینه دردسرساز در نظر گرفته می شود . با اين حال واجب كه از تکنسین های کاملاً آموزش دیده براي شناسایی عیوب و رفع آنها استفاده شود. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه جرثقیل های برجی ابزارالات گران قيمتي هستند، اما زمانی که به درستی مورد استفاده قرار گیرند، 50٪ در هزينه هاي حمل و نقل صرفه جویی مي شود.

قطعاتی از تاور کرین که نیاز به نگهداری دارند:

 • تثبیت زاویه برای تاور کرین
 • قاب انکوریج قطعات یدکی تاور کرین با کیفیت بالا
 • پانل کنترل چرخش جرثقیل برج
 • بخش دکل
 • پنل کنترل ترولی
 • پنل کنترل بالابر تاور کرین
 • مکانیزم سفر جرثقیل

قطعات ايمني قطعات تاوركرين

تاوركرين ها به دلیل اندازه بزرگ و برجستگی در زمینه ساخت و ساز مرتباً بايد مورد بررسی قرار گیرند. این بررسی به ویژه پس از تصادفات و حوادث دیگر بيشتر حائز اهميت مي شود. بسیاری از خطرات و تصادفات از طريق نقص تجهیزات یا اپراتورهای آموزش نديده اتفاق مي افتند.بنابراين يكي از اقدامات ایمنی پیشگیرانه،ملزم كردن پرسنل خدمات جرثقیل برای تشخیص عیوب، آسیب و سایر خطرات احتمالي است.

انواع قطعات ايمني تاوركرين ها:

سیستم هشدار مزاحم :حفظ ایمنی جرثقیل برای تضمین امنیت عمومی و اجرای روان پروژه هاي مورد نظر بسیار مهم است. یک سیستم آشکارساز ضد صعود رادیویی دیجیتال برای تکمیل سیستم های مانع فیزیکی موجود در بازار ایجاد شده است.این سیستم بر اساس پلت فرم تله متری بسیار بادوام موتورولا شده است و از دو فانوس مادون قرمز پرقدرت تشکیل شده است که به صورت استراتژیک بر روی برج داخلی جرثقیل نصب شده اند .اگر عاملي مزاحم، چه در داخل و خارج از جرثقيل ايجاد شود، آرایه مادون قرمز به طور خودکار زنگ صوتی را برای سیستم رادیویی روی زمین تنظیم می کند.این رادیو به وضوح در صفحه لمسي جرثقيل قابل مشاهده است و نشان می دهد که کدام قسمت جرثقیل دچار نقض شده است .

سيستم بازدارند: این دستگاه یک عامل امنیتی است که برای جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز به جرثقیل طراحی شده است.

سيستم قفل :یک اقدام امنیتی که در اطراف پایه جرثقیل طراحی شده است. قفل شدن خودكار درب هاي كابين در ارتفاع 3 متری یا 4.5 متری است.

 

قطعات اصلي و مهم جرثقیل برجی

 • دکل تاور کرین

دكل قطعه اي مشبک فلزی و مربعي شكل است که وظیفه اصلی آن تامین ارتفاع کافی براي تاور کرین است که حمل و نقل جرثقیل را تسهیل می کند. شکل و ابعاد دكل با توجه به ویژگی های وزن و قد تاوركرين متفاوت مي باشد.

در قسمت بالایی دکل، چرخ های چرخشی وجود دارد که به جرثقیل یک حرکت افقی 360 درجه می دهد.

 • بازوی جرثقیل برجی

بازوي تاوركرين قطعه اي فلزی و مثلثی شگل است که وظیفه اصلی آن فراهم کردن شعاع یا برد لازم برای جرثقیل مي باشد كه به آن جيب نيز مي گويند. مانند دکل، معمولاً ساختار مدولار دارد تا حمل و نقل را تسهیل کند.در مونتاژ اين قطعه یک کابل ایمنی وجود دارد که از سقوط بارها جلوگيري مي كند.

 • بازوی ضدجیب

طول بازوي ضدجیب بین 30 تا 35 متر مي باشد. در انتهای ضدجیب، وزنه های تعادل قرار می گیرند و به دکل متصل می شوند.بازوي ضد جيب یک پایه مستحکم است که توسط چندین پروفیل فلزی تشکیل شده است و بر روی آنها نوعی راهرو برای تسهیل عبور پرسنل تعبيه شده است.

 • وزنه تعادل

وزنه هاي تعادل قطعاتي از بتنی پیش ساخته هستند که برای تثبیت وزن در بازوی جرثقیل كاربرد دارند. آنها باید جرثقیل را هم در حالت استراحت و هم در حین کار ثلبت نگه دارند.

 • بالاست جرثقیل برجی

بالاست قطعه اي بتني است كه در پایه جرثقیل قرار مي گيرد و ماموریت آن تثبیت جرثقیل در برابر وزن خود در برابر شرایط نامساعد محیطی و آب و هوايي است.

 • واگن برقی

اين قطعه از طریق برخی خطوط در امتداد بازوی جرثقيل حرکت می کند. این قطعه مانور لازم را در تاور کرین براي تحمل بلند كردن وزن مورد نظر ايجاد مي كند.

 • كابل ها و قلاب

کابل ها و قلاب یکی از ظریف ترین قطعات جرثقیل است كه  برای عملکرد مناسب آن بايد به درستی استفاده و نگهداری شود.قبل از راه اندازي جرثقيل حتما به از نحوه سیم پیچی و خرد نشدن آن مطلع شويد.

 • کابین اپراتور

حرکت جرثقیل از کابین اپراتور کنترل می شود. در داخل کابین، صندلی اپراتور با کنترل های جوی استیک، دستگاه های نظارت الکترونیکی و سیستم های ارتباطی وجود دارد. بسیاری از کابین ها دارای کنترل آب و هوا هستند تا محیط کاری راحت و ايمني را فراهم  کنند.

 • حلقه چرخان

حلقه چرخان حرکت چرخشی (جیب، بازو، کابین و دكل) جرثقيل را هدایت می کند. حلقه چرخان با نیروی محرک چرخ دنده، حركت جرثقيل را كنترل مي كند.

 • پیچ و مهره و پین

اتصالات ایمن جزء ضروری هر جرثقیل برجی است. پیچ و مهره ها باید از استحکام کششی بالایی برخوردار باشند و به طور معمول طبق مشخصات سازنده نصب شوند.

 • لنگرهای اتصال

لنگر اتصال، دکل جرثقيل را به یک سازه یا چارچوب محکم می کنند و هنگامی که جرثقیل تحت بار است یا نیروهای باد آن را تكان مي دهند، پایدار و ثابت مي ماند. تعداد لنگرهای اتصال با در نظر گرفتن عواملی مانند نوع جرثقیل، طول بازو، ارتفاع زیر قلاب و حداکثر سرعت باد محاسبه می‌شود.

ديگر قطعات جرثقیل برج عبارتند از:

 • چراغ هشدار LED تاوركرين
 • لوازم مکانیکی تاورکرین
 • کمربند تاورکرین
 • پایه تثبیت تاورکرین و ریل تاورکرین
 • موتور گیربکس شاریت تاورکرین ، موتور گیربکس گردان تاورکرین .
 • محافظ های الکتروموتورهای مدارهای قلاب گردان ، انواع ذغال موتورها و کلکتورهای تاورکرین ، انواع اینانسومترهای فرمان،کنترل فاز ، میکروسوئیچها ، موتور شاریوت و گیربکس ، کمر بند مهاری ( آنکاراژ ) ، لنت ترمز ، قرقره ها
 • فروش انواع سکشن ارتفاعی
 • نصب و راه اندازی تاورکرین و بچینگ پلانت ( Batching Plant )
 • سیستم های کنترل دور موتورهای تاور کرین به روش اینورتر ( inverter )
 • استراکچر و خدمات برقی تاورکرین
 • اسکلت فلزی
 • بخش دکل
 • تثبیت زاویه
 • قاب انکوریج
 • سیستم هیدرولیک تلسکوپی تاور کرین
 • قطعات مکانیسم بالابر
 • مکانیزم ترولی
 • مکانیزم چرخشی و قطعات یدکی
 • سیستم ضد برخورد تاور کرین
 • کابل برق تاور کرین
 • سیم طناب
 • کنترلر جوی استیک تاور کرین
 • دیسک ترمز تاور کرین
 • قرقره های جرثقیل برجی
 • چرخ دنده های جرثقیل برج
 • سایر قطعات یدکی
 • کابین اپراتور
 • فرمان های رادیوکنترل بی سیم و انواع لیورهای فرمان فابریک تاورکرین
 • سیستم های کنترل دور موتورهای تاورکرین بروش اینورتر
 • بازوی افقی و وزنه‌های بزرگ بتنی

خلاصه

مجموع واردات قطعات جرثقیل در سال 2016 بالغ بر 64.2 میلیون دلار بوده است.اين رقم نشان مي دهد نياز به تجهيزات تاوركرين تا چه اندازه لازم و مورد نياز است. در ايران نيز براي راحتي شرکتهای ساختمانی و رفع سختی و مشکلات تحريم ها شركت هاي دولتي و خصوصي زيادي به عنوان بزرگترین وارد کنندگان و تامین کننده قطعات جرثقیل های برج (تاور کرین) مجوز واردات دارند.البته شركت هايي هم هستند كه با همت آغاز به تولید قطعات جانبی تاوركرين با کیفیتی همتراز با کشورهای خارجي كرده اند.

در هر حال قطعات تاوركرين موضوع بسيار مهم است كه نبايد اهميت كيفيت و كارايي آن را ناديده گرفت.

بازگشت به لیست

3 نظر در “واردات قطعات تاورکرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.