تاور کرین

درباره تاورکرین

درباره تاورکرین

درباره تاوركرين چه میدانید ؟؟

 

تاوركرين( tower cranes) يا همان جرتقيل برج، یکی از انواع تجهیزات بزرگ ساختمانی محسوب می شود و در محل ساخت و ساز ساختمان ها به عنوان بالابر ، حمل و نقل و بلند کردن اجسام سنگين مانند بتن ، حمل ابزارهای بزرگ و انواع مختلف مصالح ساختمانی استفاده مي شود. تاورکرین یک کلمه ی انگلیسی به معنی جرثقیل برجی مي باشد و یک ساختار L شکل وارونه دارد که قادر چندین تن وزن را در ارتفاعات بالا حمل كند.امروزه وجود آن در اکثر پروژه های عمرانی و ساختماني ضروري است.

بدون تاوركرين ها ، به احتمال زیاد بسیاری از ساختمان ها و سازه های نمادین که می شناسیم و دوست داریم ، برپا نمی شوند. تاوركرين پرکاربردترین جرثقیل است،این غول های فولادی نه تنها چشمگیر به نظر می رسند،بلکه جزء جدايي ناپذير در ساخت و توسعه مدرن است. در حقيقت،جرثقیل های تاوركرين یکی از ابزارهای کاربردی که بزرگترین پروژه های عمرانی را برپا مي كنند.

البته  ناگفته نماند،هزینه های خرید یا اجاره ی تجهیزات و نصب و نگهداری از تاور کرین (جرثقیل برجی) نسبتا زیاد می باشد بنابراین قبل از نصب حتما نیاز یا عدم نیاز پروژه به اين ماشين الات را بررسي كنيد.با اين حال بزرگترين مزيت  تاوركرين نسبت به هزينه هايي كه پرداخت مي كنيد کاهش زمان و هزینه نیروی انسانی است. در اين مقاله هر انچه كه بايد در مورد جرثقيل تاوركرين بدانيد ذكرشده است.

اختراع تاورکرین

جرثقیل ها از گذشته برای صنعت ساختمان سازي بسیار مهم بودند. بدون آنها ، ساختمانهایی که می بینیم ، خانه هایی که در آنها زندگی می کنیم ، مغازه هایی که در آنها خرید می کنیم قابل ساخت نبوده اند. به همين دليل جرثقیل ها در طول تاریخ طي 2500 سال پيدايش و توسعه یافته اند.

در گذشته،در حالی که اکثر کشورها برای ساختن ساختمانهای بزرگ از نیروی ماهر استفاده می کردند ، یونان باستان در سال 515 قبل از میلاد ، براي بالا بردن سنگهای معابد یونانی  اولين تاوركرين چوبي كه با نیروی کارگران و چهارپایان کار می کرد اختراع شد.

پس از آن رومیان ایده های یونانیان باستان را گسترش و توسعه دادند و از مصالحی مانند فولاد، چدن و آهن برای ساخت تاوركرين ها استفاده کردند. اكنون در دوران امروزي ، ما شاهد طراحی و قابليت هاي بیشتر تاوركرين ها هستيم.

تاوركرين چيست؟

جرثقیل ماشینی است که برای بلند کردن مواد و جابجایی آنها به صورت افقی استفاده می شود. اکثر جرثقیل ها مجهز به زنجیر ، طناب سیمی يا طناب بالابر برای بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آنها به مکانهای مورد نظر هستند.

جرثقیل ها در درجه اول در صنعت حمل و نقل برای کمک به بارگیری و تخلیه بار ، مونتاژ تجهیزات در صنعت تولید و کمک به جابجایی مواد در صنعت ساختمان استفاده می شدند.

تاوركرين نوعي از جرتقيل است كه در ساخت و سازهاي ساختمانی شهری استفاده می شود و به عنوان جرثقیل تعادل عمل می کند. اين نوع جرثقیل ها به زمین متصل مي شوند و ترکیبی بهینه از قابلیت بلند کردن و ارتفاع را دارند که برای ساخت ساختمانهای چند طبقه و آسمان خراش ها بسيار مناسب است. اصل کار یک جرثقیل برج بسیار ساده است و به گونه ای طراحی شده است که بتواند نیروهای بتونی و وزنه های سنگين را جابه جا كند.

تاوركرين ها دارای دو بازوی مرکزی هستند ، كه یکی از آنها برای حمل بارهای سنگین و دیگری براي حمل بلوک های بتنی استفاده مي شود. همچنين جرثقیل های برج توسط اپراتور از سیستم کنترل از راه دور استفاده می کند.

موارد استفاده  و كاربردهاي تاوركرين

طراحی و ساخت جرثقیل برجي برای اهداف زير کاربرد دارد:

 • سد ساختمانی

جابجایی مواد سد یکی دیگر از بخشهای مهم و سنگین در ساخت و ساز ساختماني است كه به لطف تاوركرين آسان شده است.برای ساخت سد ، نياز به نصب تاوركرين حداقل 5 تا 10 تني است.

 • پل های ساختمانی

همانطور كه مي دانيد در پل سازی بلند کردن اجسام در ارتفاع بالا اهمیت بسياري دارد. جرثقیل هاي برج دارای ارتفاع وسیعی از 1.2 تا عرض 5.5 متر هستند كه به راحتي مي توانند اجسام را بلند كنند.

 • ساخت و ساز عمران

به طور معمول ساخت و ساز در سازه هاي عظيم از قبيل فرودگاه ها ، ایستگاه های قطار و مراكز تاسیسات نياز به جرتقيل هاي برجي دارد .

 • ساخت و ساز مسکونی

در ساخت و ساز هاي مسکونی براي مديريت و جابه جايي مواد سنگین و انتقال مواد از یک ساختمان به ساختماني ديگر نیاز به جرثقیل برج است به طوري كه بدون آن ساخت و ساز تقريبا غير ممكن است.

 • صنعت ، کارخانه و اتوماسیون

در صنعت،كارخانه و اتوماسيون، تاوركرين به عنوان بالابر براي محصولاتي مانند فولاد ، ژنراتور ، گیربکس و حمل مواد سنگين از مكاني به مكان ديگر به عنوان تجهیزات بالابر استفاده مي شود .

 • نیروگاه ها

حتی در ساخت نیروگاه هاي برق به دليل ارتفاع زيادشان حتما وجود تاوركرين ضروري است.

 • راه آهن

بلند کردن و نگهداری مواد سنگین برای ساخت راه آهن در مقایسه با حمل مواد ساختمانها کوچک بسيار بيشتر است و نياز به جرثقیل برج براي بارگیری و تخلیه مواد ضروري است.

 • ساخت و ساز دریایی

برای ساخت و ساز كشتي ها عموماً انوع جرثقیل برج مورد استفاده قرار می و راحتي ساخت به وجود آنها بستگي دارد.

ويژگي هايی درباره تاوركرين

یک تاوركرين معمولی دارای مشخصات زیر است ، اما توجه داشته باشید که بسته به مدل و سازنده تفاوت هایی وجود دارد:

حداکثر ارتفاع بدون پشتیبانی: 265 یا 80 متر. (اگر به ساختمان متصل شود ارتفاع آن بلندتر مي شود ).

حداکثر دسترسی ارتفاع با پشتيباني : 230 یا 70 متر

حداکثر قدرت بالابری: 19.8 تن یا 18 تن متریک

حمل وزنه های: 20 تن یا 16.3 تن متریک

توجه داشته باشید که حداکثر بار 18 تن متریک است و هرچه بار به دکل نزدیکتر باشد ، جرثقیل می تواند وزن بیشتری را بلند کند.

هنگام استفاده از  جرتقيل بسته به شرايط آب و هوايي بسيار مهم است . باد شدید می تواند بار و ساختار جرتقيل را بی ثبات کرده و باعث فروپاشی آن شود. بنابراين،مدیران پروژه باید به طور مداوم پیش بینی آب و هوا را بررسی کرده و از عملیات جرتقيل با آب و هوای نامناسب اجتناب کنند.

اجزای تاوركرين

 • پایه

پايه مهمترین قسمت جرثقیل است که از کل ساختار جرتقيل پشتیبانی می کند و از بتن ساخته مي شود .

 • دکل(سكشن)

منظور از دکل ، ستون هایي كه ارتفاع جرثقیل را تشكيل مي دهند و  طوری طراحی شده اند که به یکدیگر و سایر اجزای جرثقیل متصل مي باشند. در واقع،پایه بتنی و ستون های دکل به جرثقیل ثبات می بخشد و از واژگون شدن آن جلوگیری می کند.در واقع، دكل شامل قطعات فولادی كه نگهدارنده جرثقیل است

 • واحد اسلوینگ

واحد چرخشی در بالای دکل قرار دارد. این قسمتی است که به جرثقیل اجازه می دهد تا بچرخد.

 • بازوها

بازوي جرثقيل ،كه در دو قسمت جلو و عقب تاوركرين نصب مي شود وزنه ها و قرقره های جرثقیل به آنها وصل مي شود.

 • قلاب

قلاب جزء اصلی تحمل بار جرتقيل است که بارها را جابجا می کند.قلاب وظقيه حمل واگن برقي را برعهده دارد.

 • کابین اپراتور

این مرکز کنترل جرثقیل را به عهده دارد و مسئول هدايت و كنترل جرتقيل است.

 • تجهيزات جانبي

این تجهيزات شامل ترمز ، طناب بالابر ، درام بالابر ، گیربکس ، موتور ، قطعات پشتیبانی مانند پلت فرم و همچنین کنترل کننده موتور بالابر است. اکثر جرثقیل های برج دارای گیربکس چندسرعته نيز هستند.

 • جیب

جيب كه به بازوی جرثقيل معروف است ، یک بازوی افقی که وزن اضافه شده به جرثقیل را حمل می کند.

مزایای استفاده از تاوركرين

 • کاهش بار دستی

هميشه در ساخت و سازها اين مشكل وجود داشته كه کارگران به صورت دستي مواد و اجسام را بلند كنند. با روي كار آمدن نسل جديد جرتقيل هاي تاوركرين علاوه بر کاهش خستگی كارگران در محل کار در زمان و نیروی انسانی نيز صرفه جویی مي شود.

 • انعطاف پذیری تجهیزات

تاوركرين تجهیزات مختلفي دارد كه با امکان تعمیر یا مونتاژ مجدد ، ظرفیت بالابری بالايي پيدا مي كنند و امكان اجسام سنگین تر را به راحتي دارند.

 • سفارشی سازی

تجهیزات جرثقیل تاوركرين دارای انواع ابزارها و لوازم جانبی زيادي هستند. این ابزارها بر اساس الزامات پروژه و ماهیت کار قابل سفارشي هستند.

 • حمل و نقل آسان

جرثقیل هاي تاوركرين با جدیدترین تکنولوژی ساخته شده اند و دارای ظرفیت بالابری بالایی هستند این دستگاه ها طوري طراحی شده اند كه به راحتی در هر مکانی بدون مشکل حمل بار كنند. در حقيقت تاوركرين ها به دلیل قابلیت جابجایی ، دستگاه هایی هستند که از بدو تاسیس محبوبیت زیادی داشته اند.

 • مقرون به صرفه

کار بلند کردن تجهیزات بزرگ یک هزینه مداوم و نیروی انسانی زیادی را طلب مي كند. تاوركرين ها دارای ساختار محکمی هستند و می توانند تا چندین سال جايگزين كار دستي كارگران مورد استفاده قرار گیرند.علاوه براين، از نظر نگهداری کم خرج هستند و نیازی به مراقبت تخصصی ندارند و به راحتي مي توان تجهیزات را تعمیر و نگهداری كرد .

 • شرایط ساخت و ساز

همانطور كه مي دانيد زمین و شرایط موجود در محل ساخت و ساز تعيين كننده انتخاب نوع جرثقیل است. جرثقیل های تاوركرين براي هر نوع شرايطي حتي ساخت و سازهای خارج از جاده و در شرایط پیچیده زمین نيز مناسب هستند.

 • ايمني بالا

پد بتنی و اپراتو كه مسئول كنترل جرثقيل اجزاء بسیار مهمی جرثقیل های برج هستند كه با بیش از 265 سانتي متر ارتفاع و حداکثر وزن 19.8 یا 18 تن امور ساخت و ساز را بسيار آسان و ايمني كار را بال مي برند.

نتیجه

در پایان ، جرثقیل ها همیشه نقش مهمی در صنعت ساختمان و و عمراني دارند. با پیشرفت فناوری امروزه، می توانیم جرثقیل هایی را ببینیم که برای پروژه های پیچیده تر مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع تجهیزات سنگین که برخی شرکت های ساختمانی نیاز به آن دارند ، تاوركرين است. نوع و اندازه جرثقیل به طور طبیعی بر اساس ، اندازه پروژه هایی شهری و انواع ساختمان هایی که در حال ساخت هستند و غیره متفاوت خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.